Narpay tumanida xotin-qizlar uchun qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etildi
Narpay tumanida “Ayollar daftari”ning 1- va 2-toifalariga kiritilgan, tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagidagi xotin-qizlar uchun 5 kunlik qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi xotin-qizlarning tadbirkorlik bo‘yicha bilim va amaliy ko‘nikmalarini oshirish, ularni mustaqil daromad manbaini yaratishga yo‘naltirish hamda biznes g‘oyalarini amaliy faoliyatga aylantirish uchun zarur bilimlarni shakllantirishdan iborat bo‘ldi.
O‘quv mashg‘ulotlari Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining Samarqand viloyati hududiy filiali mutaxassislari tomonidan olib borildi.
Mashg‘ulotlarda tadbirkorlik va biznes asoslari, biznes g‘oyani shakllantirish, faoliyat yo‘nalishini tanlash, bozor talabini o‘rganish, daromad va xarajatlarni rejalashtirish hamda biznesni samarali yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
O‘quv jarayoni davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan mutaxassislarga murojaat qilib, tadbirkorlikni boshlash va rivojlantirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar oldilar. Shuningdek, ishtirokchilar o‘z biznes g‘oyalari bilan o‘rtoqlashib, o‘zaro tajriba va fikr almashdilar.
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining Samarqand viloyati hududiy filiali tomonidan tashkil etilgan mazkur o‘quv kurslari aholining, xususan, xotin-qizlarning tadbirkorlik salohiyatini oshirishga qaratilgan amaliy tashabbuslardan biridir. Mutaxassislar tomonidan berilgan bilim va tavsiyalar ishtirokchilarga o‘z faoliyatini boshlash uchun zarur yo‘nalishlarni belgilashga yordam berdi.
5 kunlik o‘quv kurslar yakunida ishtirokchilarning tadbirkorlik haqidagi bilimlari mustahkamlanib, biznes g‘oyalarini shakllantirish va ularni amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha zarur ko‘nikmalar rivojlantirildi.
Bunday tashabbuslar xotin-qizlarning iqtisodiy faolligini oshirish, ularning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va yangi daromad manbalarini yaratish uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda.

В Нарпайском районе организованы краткосрочные учебные курсы для женщин
В Нарпайском районе для женщин, включённых в 1-ю и 2-ю категории «Женской тетради» и желающих начать предпринимательскую деятельность, организованы 5-дневные краткосрочные учебные курсы.
Основной целью мероприятия стало повышение знаний и практических навыков женщин в сфере предпринимательства, содействие созданию ими самостоятельных источников дохода, а также формирование необходимых знаний для превращения бизнес-идей в практическую деятельность.
Учебные занятия проводились специалистами Самаркандского областного территориального филиала Высшей школы бизнеса и предпринимательства.
В рамках занятий были рассмотрены основы предпринимательства и бизнеса, вопросы формирования бизнес-идеи, выбора направления деятельности, изучения рыночного спроса, планирования доходов и расходов, а также эффективной организации и развития собственного дела.
В ходе обучения участницы имели возможность задать специалистам интересующие их вопросы и получить практические рекомендации по открытию и развитию бизнеса. Кроме того, они представили собственные бизнес-идеи, обменялись опытом и мнениями.
Организованные Самаркандским областным территориальным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства учебные курсы являются одной из практических инициатив, направленных на повышение предпринимательского потенциала населения, в частности женщин. Полученные от специалистов знания и рекомендации помогли участницам определить необходимые направления для начала собственной деятельности.
По итогам 5-дневного обучения участницы укрепили свои знания в сфере предпринимательства, а также приобрели необходимые навыки для формирования бизнес-идей и их практической реализации.
Подобные инициативы способствуют повышению экономической активности женщин, поддержке их предпринимательских инициатив и созданию новых источников дохода.