Hududiy filiallar faoliyati
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hududiy filiallarining asosiy maqsadi va vazifasi barcha viloyatlarda aholini biznes va tadbirkorlikka o'qitish, yangi ish o'rinlarini yaratish, kambag'allikni kamaytirish, tadbirkorlarni sonini ko'paytirishdan iborat. Bu tadbirlar o'z navbatida viloyatlarni iqtisodiy o'sishiga, mahalliy byudjetlarga soliq tushumlarini oshishiga, biznes va tadbirkorlik muhitini yaxshilashga olib keladi.
Aholi qatlamlari (yoshlar va xotin-qizlar)ni tadbirkorlikka o'qitish, tadbirkorlarni biznes boshqaruv ko'nikmalarini shakllantirish, korxona xodimlarining kasbiy malakasini oshirish orqali iqtisodiy o'sishni ta'minlash eng dolzarb masalalardan biri hisoblanadi.
Hududiy filialda nazariy va amaliy o'quv kurslari, mahorat-darslari va seminarlar olib boriladi.
O'quv kurslari iqtisodiyotda erkin raqobat muhitini shakllantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish, hududlarda aholining tadbirkorlik faoliyati bilan shug'ullanishi, biznes va tadbirkorlik sohasida zaruriy ko'nikmalarni shakllantirish, ularning turmush tarzini yaxshilash va ish bilan bandligini oshirish uchun ijtimoiy-iqtisodiy omillarni kuchaytirishga xizmat qiluvchi katalizator vazifasini o'taydi.
Bunda aholini (yoshlar va xotin-qizlar)ni tadbirkorlikka qiziqishi va manfaatdorligi bo'lgan qatlamlarini tadbirkorlikka keng miq'yosda jalb etish, kambag'allikni qisqartirish va tadbirkorlikni rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil davom ettirish ko'zda tutilgan.
Ushbu kurslar orqali respublikamizning barcha hududlarini qamrab olgan holda, Oliy maktab tomonidan 43120 ta aholini tadbirkorlikka o'qitish bo'yicha istiqbolli reja tuzilgan. Mazkur rejani amalga oshirish borasida Oliy maktab respublikamizning yetakchi vazirlik va idoralari bilan samarali hamqorlikni yo'lga qo'ygan.
O'quv kurslar uchun ma'ruza, amaliy seminarlar, mahorat darslari (master klass)dan iborat bo'lgan, 30 soatdan 120 soatgacha mo'ljallangan.
O'quv dasturlarga tinglovchilarni muvaffaqiyatli tadbirkorlar korxonalarida ish faoliyati bilan joylarga chiqib tanishtirish tadbirlari kiritilgan.
Oliy maktab va uning hududiy filiallarining birinchi darajadagi ishlar jumlasiga o'quv jarayonida zamonaviy pedagogik texnologiyalardan samarali foydalanish kiritilgan.
O'quv kurslari yakunida tinglovchilar tanlagan faoliyat yo'nalishlariga qarab biznes-reja tuzadilar va test topshiradilar. Biznes-rejani muvaffaqiyatli himoya qilgan va testlardan o'tgan tinglovchilarga kurs yakuni bo'yicha sertifikatlar topshiriladi.
O'quv jarayoni sifatini ta'minlash maqsadida o'quv kurslarini so'nggi kuni tinglovchilar orasida qayta aloqa o'rnatish uchun anonim so'rovnoma o'tkaziladi. So'rovnoma natijalariga ko'ra, o'quv kurslarini tashkillashtirishdagi muammolar hal etiladi va o'quv jarayonining sifati muntazam ravishda yaxshilanib boriladi.
Kurs qatnashchilarining ta'lim olishi, bilimi va ko'nikmalarini oshirish, ta'lim jarayonini to'laqonli tashkil qilish uchun, o'quv auditoriyalari zamonaviy va barcha qulayliklarga ega jihozlar bilan to'liq ta'minlangan.
Eng avvalo, o'quv-kurslarini sifatli tashkil qilish bilan bog'liq bo'lgan me'yoriy-huquqiy hujjatlarda nazarda tutilgan vazifalarning bajarilishi doimiy ravishda to'liq tahlil qilinmoqda va qo'shimcha ravishda bajarilishi lozim bo'lgan ishlar belgilanib, amalga oshirish yo'lga qo'yilgan.
O'quv kurslari bo'yicha dasturlarni ishlab chiqish va treninglar o'tkazishda sifat, qiymat va natijaga e'tibor beriladi.
Bizning yuqori malakaga ega bo'lgan mutaxassislarimiz siz uchun zarur bo'lgan kurslarni tanlashda yordam berishga tayyorligini bildiradi!
Mazkur imkoniyatdan foydalaning va biz bilan birga bilim va ko'nikmalaringizni oshiring!
• 2024-yilning III-chorak yakuni bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha MА'LUMOT
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi “Hududiy filiallar faoliyatini muvofiqlashtirish va hududlarda o‘quv jarayonlarini tashkil etish” bo‘limining 2024 yilning 9 oylik yakuni bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha
MA’LUMOT
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» 2020 yil 13 oktyabrdagi PQ-4862-son qarori, “Xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2022 yil 22 iyuldagi PQ-329-son qarori, “Yangi O‘zbekiston ma‘muriy islohotlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022 yil 21 dekabrdagi PF-269-son Farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish, xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining “Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021 yil 22 iyundagi 388-son qaroriga o‘zgartirish va qoʼshimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 340-son qarori ijrosini ta‘minlash yuzasidan Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining hududiy filiallari tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi va “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ o‘rtasida tadbirkorlar va aholining qiziquvchi qatlamiga “E-auksion.uz” elektron savdo platformasining asosiy vazifalari hamda auktsionlarda ishtirok etish shartlari toʼgʼrisida bilim va ko‘nikmalarni berib borish maqsadida memorandum imzolandi. Mazkur memorandum doirasida buguni kunga qadar Hududiy filiallar tomonidan tashkil qilinayotgan barcha kurslarda “E-auksion.uz” elektron savdo platformasi xodimlari ishtiroki ta‘minlanib, aholiga qoʼshimcha bilimlar berilib kelinmoqda.
Kichik biznesni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 14 sentyabrdagi “Kichik biznesni rivojlantirishni moliyaviy va institutsional qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ-306-sonli qaroriga muvofiq ishlab chiqilgan oʼquv dasturini 38 soatga mo‘ljallangan o‘quv dasturi loyihasining video ma‘ruza matni, taqdimot, video ma‘ruza va tarkqatma materiallarni tayyorlab berish boʼyicha hisob-kitob ma‘lumotlari (kalkulyatsiya) va o‘zaro hamkorlik shartnoma loyihasi ishlab chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi340-son qarorida belgilangan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020 yil 13 oktyabrdagi PQ-4862-son, “Xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2022 yil 22 iyuldagi PQ-329-son qarorlari hamda “Yangi O‘zbekiston ma‘muriy islohotlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022 yil 21 dekabrdagi PF-269-son Farmoni ijrosini ta‘minlash, shuningdek, aholini, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlarni tadbirkorlikka yo‘naltirish, ularning bandligini ta‘minlash va shu orqali ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilash, kasb-hunarga yo‘naltirish samaradorligini oshirish, ularni davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida Oliy maktabning O‘quv-uslubiy bo‘limi bilan hamkorlikda 40 akademik soatga mo‘ljallangan “Marketing xizmatlari hamda tovar va xizmatlarni reklamasini tashkil etish” mavzusidagi o‘quv dasturi loyihasi ishlab chiqildi.
Oliy maktabning Biznesni boshqarish (MBA) kafedrasi bo‘limi bilan hamkorlikda 44 akademik soatga mo‘ljallangan “Hokim yordamchilari faoliyati samaradorligini oshirish va amaliy ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusidagi qisqa muddatli malaka oshirish kursining dastur loyihasi ishlab chiqildi.
Bundan tashqari, Bosh vazirning 2024 yil 15 yanvardagi 03/1-123-sonli topshirig‘iga asosoan 15-16 may kunlari Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tizimida faoliyat yuritayotgan 2 229 nafar hokim yordamchilarining malakasi oshirilib sertifikatlar taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish, xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka oʼqitish tizimini takomillashtirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining “Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka oʼqitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari toʼgʼrisida” 2021 yil 22 iyundagi 388-son qaroriga oʼzgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 340-son qarori ijrosini ta‘minlas
• 2025-yilning III-chorak yakuni bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha MА'LUMOT
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi “Hududiy filiallar faoliyatini muvofiqlashtirish va hududlarda o‘quv jarayonlarini tashkil etish” bo‘limining 202yilning 9 oylik yakuni bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha
OzbekistonRespublikasiPrezidentiningAholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qoshimchachora-tadbirlar togrisida» 2020 yil 13 oktyabrdagi PQ-4862-son qaroriXotin-qizlarni kasb-hunarva tadbirkorlikka oqitishtizimini takomillashtirishga doir qoshimchachora-tadbirlar togrisida 2022 yil 22 iyuldagi PQ-329-son qarori, YangiOzbekiston mamuriyislohotlarniamalga oshirish chora-tadbirlaritogrisida” 2022 yil 21 dekabrdagi PF-269-son Farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2023 yilavgustdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilishxotin-qizlarnikasb-hunar va tadbirkorlikka oqitishtizimini takomillashtirishga doir qoshimchachora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining Yoshlar va xotin-qizlarnikasb-hunar va tadbirkorlikka oqitishdasturlarinisamarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlaritogrisida” 2021 yil 22 iyundagi 388-son qaroriga ozgartirishva qoʼshimchalarkiritish togrisidagi 340-son qarori ijrosini taminlashyuzasidan Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining hududiy filiallari tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirildi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi 340-son qarorida belgilangan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020 yil 13 oktyabrdagi PQ-4862-son, “Xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2022 yil 22 iyuldagi PQ-329-son qarorlari hamda “Yangi O‘zbekiston ma‘muriy islohotlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022 yil 21 dekabrdagi PF-269-son Farmoni ijrosini ta‘minlash, shuningdek, aholini, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlarni tadbirkorlikka yo‘naltirish, ularning bandligini ta‘minlash va shu orqali ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilash, kasb-hunarga yo‘naltirish samaradorligini oshirish, ularni davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida Oliy maktabning O‘quv-uslubiy bo‘limi bilan hamkorlikda 40 akademik soatga mo‘ljallab ishlab chiqilgan “Marketing xizmatlari hamda tovar va xizmatlarni reklamasini tashkil etish” mavzusidagi o‘quv dasturi takomillashtirildi.
4. Oliy maktabning Biznesni boshqarish (MBA) kafedrasi bo‘limi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan 44 akademik soatga mo‘ljallangan “Hokim yordamchilari faoliyati samaradorligini oshirish va amaliy ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusi doirasida Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan hamkorlikda joriy yilning 1-4 iyul kunlari Farg‘ona, Аndijon va Namangan viloyatlarida faoliyat yuritayotgan 2760 nafar Hokim yordamchilari uchun qisqa muddatli oʼquv kurslari tashkil qilindi.
5. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoev rahbarligida 2024-yilning 11-sentyabr kuni kengaytirilgan tarzda oʼtkazilgan videoselektor yigʼilishining 39-sonli bayoni 28-bandida belgilangan vazifalar ijrosini hamda Prezident Аdministratsiyasining 2024-yil 15-oktyabrdagi 09-1736-son topshirigʼiga muvofiq Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Qoraqalpogʼiston Respublikasi va Xorazm viloyatlarida ilmiy yondashuvlar asosida kambagʼallikni qisqartirish yuzasidan mahallalar kesimida takliflar ishlab chiqib har oy respublika komissiyasiga kiritib borish belgilangan.
Mazkur topshiriq ijrosini samarali ta‘minlash maqsadida joriy yilning 9 oyi davomida Qoraqalpogʼiston Respublikasining 9 ta shahar va tumanlari (Nukus shahri, Kegeyli, Chimboy, Shumanay, Qonliko‘l, Qorao‘zak, Amudaryo, Bo‘zatov, Qo‘ng‘irot tumanlari) va Xorazm viloyatining 9 ta shahar va tumanlari (Urganch, Xiva shaharlari, Xiva, Xazorasp, Xonqa, Yangibozor, Shovot, Qo‘shko‘pir, Yangiariq, Tuproqqal’a tumanlari) ga xizmat safarlari tashkil qilinib, joylardagi tadbirkorlik muhiti, hukumatimiz tomonidan amalga oshirilayotgan islohatlar samarasi yuzasidan umumlashtirilgan tahliliy ma’lumotlar ishlab chiqildi.
6. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish, xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka oʼqitish tizimini takomillashtirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining “Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka oʼqitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari toʼgʼrisida” 2021 yil 22 iyundagi 388-son qaroriga oʼzgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 340-son qarori ijrosini ta‘minlash maqsadida Xududiy filiallar tomomnidan “Marketing xizmatlari hamda tovar va xizmatlarni reklamasini tashkil etish” mavzusida qisqa muddatli o‘quv-seminar mashg‘ulotlarining 37-bosqichi yakunlandi. Hududiy filiallar tomonidan bugungi kunga qadar 30 ming nafar aholi kasbiy-talim.uz platformasi orqali o‘qitilib iqtisodiy bilimlari oshirildi.
Shuningdek, hududiy filiallar tomonidan o‘qitilgan, 30 ming nafar tinglovchilardan 9547 nafari ayollar daftarida, 7418 nafari o‘zini-o‘zi band qilgan, 50 nafari yuridik shaxs sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tgan va 1541 nafariga davlat tomonidan subsidiyalar ajratilgan.

Деятельность региональных филиалов
Основная цель и миссия региональных филиалов Высшей школы бизнеса и предпринимательства — обучение населения бизнесу и предпринимательству во всех регионах, создание новых рабочих мест, снижение бедности и увеличение числа предпринимателей. Эти меры, в свою очередь, приведут к экономическому росту в регионах, увеличению налоговых поступлений в местные бюджеты, улучшению делового и предпринимательского климата.
Одной из наиболее актуальных проблем является обеспечение экономического роста путем обучения населения (молодежи и женщин) предпринимательству, развития навыков управления бизнесом у предпринимателей, повышения профессиональной квалификации работников предприятий.
Региональное отделение проводит теоретические и практические занятия, мастер-классы и семинары.
Учебные курсы служат катализатором усиления социально-экономических факторов для создания условий свободной конкуренции в экономике, повышения конкурентоспособности местных производителей, вовлечения населения в предпринимательскую деятельность в регионах, формирования необходимых навыков в сфере бизнеса и предпринимательства, улучшения их образа жизни, повышения занятости.
Целью является широкое вовлечение слоев населения (молодежи и женщин), имеющих интерес и потенциал к предпринимательству, а также последовательное продолжение проводимых реформ по сокращению бедности и развитию предпринимательства.
В рамках данных курсов Высшая школа разработала перспективный план по обучению 43 120 граждан предпринимательской деятельности, охватывающий все регионы нашей республики. Для реализации этого плана Высшая школа наладила эффективное взаимодействие с ведущими министерствами и ведомствами нашей республики.
Учебные курсы состоят из лекций, практических семинаров и мастер-классов и рассчитаны на продолжительность от 30 до 120 часов.
Программы обучения включают выездные экскурсии для ознакомления студентов с работой успешных предпринимателей.
На первом этапе работы Высшей школы и ее региональных филиалов основное внимание уделяется эффективному использованию современных педагогических технологий в образовательном процессе.
По окончании обучения студенты разрабатывают бизнес-план по выбранной сфере деятельности и сдают тест. Участникам, успешно защитившим свой бизнес-план и успешно сдавшим тесты, по окончании курса будут выданы сертификаты.
В целях обеспечения качества процесса обучения в последний день обучения будет проведен анонимный опрос среди участников для установления обратной связи. По результатам опроса решаются проблемы в организации учебных курсов и планомерно повышается качество образовательного процесса.
Для обеспечения обучения слушателей курсов, совершенствования их знаний и навыков, а также полноценной организации учебного процесса учебные аудитории полностью оснащены современным и удобным оборудованием.
Прежде всего, постоянно проводится всесторонний анализ выполнения задач, предусмотренных нормативно-правовыми документами по качественной организации учебных курсов, выявляются и реализуются дополнительные работы, которые необходимо выполнить.
При разработке программ учебных курсов и проведении обучения особое внимание уделяется качеству, ценности и результатам.
Наши высококвалифицированные специалисты готовы помочь вам выбрать необходимые курсы!
Воспользуйтесь этой возможностью и улучшите свои знания и навыки вместе с нами!
• ИНФОРМАЦИЯ о проделанной работе по состоянию на конец третьего квартала 2024 года
О работе, проделанной Отделом «Координации деятельности региональных отделений и организации образовательных процессов в регионах» Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан за 9 месяцев 2024 года
ИНФОРМАЦИЯ
В связи с Постановлениями Президента Республики Узбекистан «О совершенствовании системы привлечения населения к предпринимательству и дополнительных мерах по развитию предпринимательства» от 13 октября 2020 года №ПП-4862, «О дополнительных мерах по совершенствованию системы обучения женщин профессиям и предпринимательству» от 22 июля 2022 года №ПП-329, «О дополнительных мерах по совершенствованию системы обучения женщин профессиям и предпринимательству», Указом №ПФ-269 от 21 декабря 2022 года «О мерах по реализации административных реформ в Новом Узбекистане» и Постановлением Кабинета Министров от 7 августа 2023 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы привлечения населения к предпринимательству, обучения женщин профессиям и предпринимательству», Постановлением Кабинета Министров от 7 августа 2023 года «Об обучении молодежи и женщин профессиям и предпринимательству» региональными филиалами Высшей школы бизнеса и предпринимательства проведена следующая работа: Субъектам предпринимательства обеспечить реализацию постановления № 340 «О внесении изменений и дополнений в постановление от 22 июня 2021 г. № 388» по вопросам эффективной реализации программ и мероприятий по выделению микрозаймов для осуществления ими предпринимательской деятельности.
Подписан меморандум между Высшей школой бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан и АО «Организация электронных интернет-аукционов» по ​​предоставлению предпринимателям и заинтересованным слоям населения знаний и навыков об основных задачах электронной торговой площадки «E-auksion.uz» и условиях участия в аукционах. В рамках данного меморандума на сегодняшний день обеспечено участие сотрудников электронной торговой площадки «E-auksion.uz» во всех курсах, организуемых региональными филиалами, что дает дополнительные знания населению.
Фондом развития малого бизнеса разработаны проект текста видеолекции, презентации, видеолекции и раздаточного материала проекта 38-часовой учебной программы, разработанной Фондом развития малого бизнеса в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 сентября 2023 года №ПП-306 «О мерах по финансовой и институциональной поддержке развития субъектов малого бизнеса».
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 августа 2023 годаВ целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан № 340 «О совершенствовании системы привлечения населения к предпринимательству и дополнительных мерах по развитию предпринимательства» от 13 октября 2020 года № ПП-4862, Постановления от 22 июля 2022 года № ПП-329 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы обучения женщин профессиям и предпринимательству» и Указа № ПФ-269 от 21 декабря 2022 года «О мерах по реализации административных реформ в Новом Узбекистане», а также в целях ориентации населения, особенно молодежи и женщин, на предпринимательскую деятельность, обеспечения их занятости и тем самым улучшения социально-экономического положения, повышения эффективности профессиональной ориентации, оказания им дальнейшей поддержки со стороны государства Высшей школой совместно с Учебно-методическим управлением разработан проект учебной программы по теме «Организация маркетинговых услуг и рекламы товаров и услуг» на 40 академических часов.
Совместно с кафедрой делового администрирования (МВА) Высшей школы разработан проект программы краткосрочного курса повышения квалификации по теме «Повышение эффективности деятельности помощников мэра и развитие практических навыков», рассчитанный на 44 академических часа.
Кроме того, 15-16 мая в соответствии с распоряжением Премьер-министра № 03/1-123 от 15 января 2024 года проведено обучение и вручение сертификатов 2229 помощникам хокимов, работающим в системе Агентства по развитию махаллинского труда и предпринимательства.
Обеспечить исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 августа 2023 года № 340 «О дополнительных мерах по привлечению населения к предпринимательству, совершенствованию системы обучения женщин профессиям и предпринимательству и о внесении изменений и дополнений в Постановление Кабинета Министров от 22 июня 2021 года № 388 «О мерах по эффективной реализации программ обучения молодежи и женщин профессиям и предпринимательству и выделению микрокредитов для осуществления ими предпринимательской деятельности»
• ИНФОРМАЦИЯ о проделанной работе по состоянию на конец третьего квартала 2025 года
О работе, проделанной Отделом «Координации деятельности региональных отделений и организации образовательных процессов в регионах» Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан за 9 месяцев 2025 года
Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы привлечения населения к предпринимательству и развитию предпринимательства» от 13 октября 2020 года № ПП-4862, «О дополнительных мерах по совершенствованию системы подготовки женщин по профессиональному и предпринимательскому образованию» от 22 июля 2022 года № ПП-329, «Новый Узбекистан в связи с Постановлением Кабинета Министров № ПФ-269 от 21 декабря 2022 года «О мерах по реализации административной реформы» и Постановлением Кабинета Министров № 388 от 22 июня 2021 года «О мерах по эффективной реализации профессионально-технического и Программы обучения предпринимательству для молодежи и женщин, а также о выделении микрокредитов для их предпринимательской деятельности» от 7 августа 2023 года «О дополнительных мерах по привлечению населения к предпринимательству, совершенствованию системы обучения женщин профессиям и предпринимательству». В целях обеспечения исполнения Постановления № 340 региональными филиалами Высшей школы бизнеса и предпринимательства проведена следующая работа.
3. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан № 340 от 7 августа 2023 года, Постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-4862 от 13 октября 2020 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы привлечения населения к предпринимательству и развитию предпринимательства», Постановления № ПП-329 от 22 июля 2022 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы обучения женщин профессиям и предпринимательству» и «О мерах по реализации административных реформ Нового Узбекистана» от 21 декабря 2023 года. 2022 В целях обеспечения реализации Указа № ПФ-269, а также ориентации населения, особенно молодежи и женщин, на предпринимательскую деятельность, обеспечения их занятости и тем самым улучшения социально-экономического положения, повышения эффективности профессиональной ориентации, дальнейшей поддержки их со стороны государства усовершенствована учебная программа по теме «Организация маркетинговых услуг и рекламы товаров и услуг», разработанная совместно с учебно-методическим отделом Высшей школы в объеме 40 академических часов.
4. В рамках темы «Повышение эффективности деятельности помощников хокимов и развитие практических навыков», рассчитанной на 44 академических часа, разработанной совместно с кафедрой делового администрирования (MBA) Высшей школы, совместно с Министерством сокращения бедности и занятости населения с 1 по 4 июля текущего года организованы краткосрочные курсы повышения квалификации для 2760 помощников хокимов, работающих в Ферганской, Андижанской и Наманганской областях.
5. В соответствии с задачами, изложенными в пункте 28 протокола расширенного видеоконференц-совещания № 39, состоявшегося 11 сентября 2024 года под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева и распоряжения Администрации Президента № 09-1736 от 15 октября 2024 года Высшей школе бизнеса и предпринимательства поручено разработать на уровне махалли предложения по сокращению бедности в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области на основе научных подходов и ежемесячно представлять их на рассмотрение республиканской комиссии.
В целях эффективной реализации данной задачи в течение 9 месяцев текущего года были организованы служебные поездки в 9 городов и районов Республики Каракалпакстан (г. Нукус, Кегейлийский, Чимбойский, Шуманайский, Конлыкольский, Караозакский, Амударьинский, Бозатовский, Кунгиротский районы) и 9 городов и районов Хорезмской области (г. Ургенч, Хива, Хива, Хазараспский, Ханкайский, Янгибазарский, Шаватский, Кошкопирский, Янгиарыкский, Тупрокалинский районы), а также разработаны обобщенные аналитические данные о состоянии деловой среды в областях и эффективности проводимых нашим правительством реформ.
6. В целях обеспечения исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 августа 2023 года № 340 «О дополнительных мерах по привлечению населения к предпринимательству, совершенствованию системы обучения женщин профессиям и основам предпринимательства» региональными филиалами проведен 37-й раунд краткосрочных обучающих семинаров и тренингов на тему «Организация маркетинговых услуг и рекламы товаров и услуг». К настоящему времени через платформу qasbiy-talim.uz обучено 30 тысяч жителей, повышен уровень их экономических знаний.
Также из 30 тысяч участников, прошедших обучение в региональных филиалах, 9547 зарегистрированы как женщины, 7418 – самозанятые, 50 – как юридические лица, а 1541 человек получил государственные субсидии.