Hududiy filiallar faoliyati
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hududiy filiallarining asosiy maqsadi va vazifasi barcha viloyatlarda aholini biznes va tadbirkorlikka o'qitish, yangi ish o'rinlarini yaratish, kambag'allikni kamaytirish, tadbirkorlarni sonini ko'paytirishdan iborat. Bu tadbirlar o'z navbatida viloyatlarni iqtisodiy o'sishiga, mahalliy byudjetlarga soliq tushumlarini oshishiga, biznes va tadbirkorlik muhitini yaxshilashga olib keladi.
Aholi qatlamlari (yoshlar va xotin-qizlar)ni tadbirkorlikka o'qitish, tadbirkorlarni biznes boshqaruv ko'nikmalarini shakllantirish, korxona xodimlarining kasbiy malakasini oshirish orqali iqtisodiy o'sishni ta'minlash eng dolzarb masalalardan biri hisoblanadi.
Hududiy filialda nazariy va amaliy o'quv kurslari, mahorat-darslari va seminarlar olib boriladi.
O'quv kurslari iqtisodiyotda erkin raqobat muhitini shakllantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish, hududlarda aholining tadbirkorlik faoliyati bilan shug'ullanishi, biznes va tadbirkorlik sohasida zaruriy ko'nikmalarni shakllantirish, ularning turmush tarzini yaxshilash va ish bilan bandligini oshirish uchun ijtimoiy-iqtisodiy omillarni kuchaytirishga xizmat qiluvchi katalizator vazifasini o'taydi.
Bunda aholini (yoshlar va xotin-qizlar)ni tadbirkorlikka qiziqishi va manfaatdorligi bo'lgan qatlamlarini tadbirkorlikka keng miq'yosda jalb etish, kambag'allikni qisqartirish va tadbirkorlikni rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil davom ettirish ko'zda tutilgan.
Ushbu kurslar orqali respublikamizning barcha hududlarini qamrab olgan holda, Oliy maktab tomonidan 43120 ta aholini tadbirkorlikka o'qitish bo'yicha istiqbolli reja tuzilgan. Mazkur rejani amalga oshirish borasida Oliy maktab respublikamizning yetakchi vazirlik va idoralari bilan samarali hamqorlikni yo'lga qo'ygan.
O'quv kurslar uchun ma'ruza, amaliy seminarlar, mahorat darslari (master klass)dan iborat bo'lgan, 30 soatdan 120 soatgacha mo'ljallangan.
O'quv dasturlarga tinglovchilarni muvaffaqiyatli tadbirkorlar korxonalarida ish faoliyati bilan joylarga chiqib tanishtirish tadbirlari kiritilgan.
Oliy maktab va uning hududiy filiallarining birinchi darajadagi ishlar jumlasiga o'quv jarayonida zamonaviy pedagogik texnologiyalardan samarali foydalanish kiritilgan.
O'quv kurslari yakunida tinglovchilar tanlagan faoliyat yo'nalishlariga qarab biznes-reja tuzadilar va test topshiradilar. Biznes-rejani muvaffaqiyatli himoya qilgan va testlardan o'tgan tinglovchilarga kurs yakuni bo'yicha sertifikatlar topshiriladi.
O'quv jarayoni sifatini ta'minlash maqsadida o'quv kurslarini so'nggi kuni tinglovchilar orasida qayta aloqa o'rnatish uchun anonim so'rovnoma o'tkaziladi. So'rovnoma natijalariga ko'ra, o'quv kurslarini tashkillashtirishdagi muammolar hal etiladi va o'quv jarayonining sifati muntazam ravishda yaxshilanib boriladi.
Kurs qatnashchilarining ta'lim olishi, bilimi va ko'nikmalarini oshirish, ta'lim jarayonini to'laqonli tashkil qilish uchun, o'quv auditoriyalari zamonaviy va barcha qulayliklarga ega jihozlar bilan to'liq ta'minlangan.
Eng avvalo, o'quv-kurslarini sifatli tashkil qilish bilan bog'liq bo'lgan me'yoriy-huquqiy hujjatlarda nazarda tutilgan vazifalarning bajarilishi doimiy ravishda to'liq tahlil qilinmoqda va qo'shimcha ravishda bajarilishi lozim bo'lgan ishlar belgilanib, amalga oshirish yo'lga qo'yilgan.
O'quv kurslari bo'yicha dasturlarni ishlab chiqish va treninglar o'tkazishda sifat, qiymat va natijaga e'tibor beriladi.
Bizning yuqori malakaga ega bo'lgan mutaxassislarimiz siz uchun zarur bo'lgan kurslarni tanlashda yordam berishga tayyorligini bildiradi!
Mazkur imkoniyatdan foydalaning va biz bilan birga bilim va ko'nikmalaringizni oshiring!
• 2024-yilning III-chorak yakuni bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha MА'LUMOT
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi “Hududiy filiallar faoliyatini muvofiqlashtirish va hududlarda o‘quv jarayonlarini tashkil etish” bo‘limining 2024 yilning 9 oylik yakuni bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha
MA’LUMOT
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» 2020 yil 13 oktyabrdagi PQ-4862-son qarori, “Xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2022 yil 22 iyuldagi PQ-329-son qarori, “Yangi O‘zbekiston ma‘muriy islohotlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022 yil 21 dekabrdagi PF-269-son Farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish, xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining “Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021 yil 22 iyundagi 388-son qaroriga o‘zgartirish va qoʼshimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 340-son qarori ijrosini ta‘minlash yuzasidan Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining hududiy filiallari tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi va “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ o‘rtasida tadbirkorlar va aholining qiziquvchi qatlamiga “E-auksion.uz” elektron savdo platformasining asosiy vazifalari hamda auktsionlarda ishtirok etish shartlari toʼgʼrisida bilim va ko‘nikmalarni berib borish maqsadida memorandum imzolandi. Mazkur memorandum doirasida buguni kunga qadar Hududiy filiallar tomonidan tashkil qilinayotgan barcha kurslarda “E-auksion.uz” elektron savdo platformasi xodimlari ishtiroki ta‘minlanib, aholiga qoʼshimcha bilimlar berilib kelinmoqda.
Kichik biznesni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 14 sentyabrdagi “Kichik biznesni rivojlantirishni moliyaviy va institutsional qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ-306-sonli qaroriga muvofiq ishlab chiqilgan oʼquv dasturini 38 soatga mo‘ljallangan o‘quv dasturi loyihasining video ma‘ruza matni, taqdimot, video ma‘ruza va tarkqatma materiallarni tayyorlab berish boʼyicha hisob-kitob ma‘lumotlari (kalkulyatsiya) va o‘zaro hamkorlik shartnoma loyihasi ishlab chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi340-son qarorida belgilangan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020 yil 13 oktyabrdagi PQ-4862-son, “Xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2022 yil 22 iyuldagi PQ-329-son qarorlari hamda “Yangi O‘zbekiston ma‘muriy islohotlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022 yil 21 dekabrdagi PF-269-son Farmoni ijrosini ta‘minlash, shuningdek, aholini, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlarni tadbirkorlikka yo‘naltirish, ularning bandligini ta‘minlash va shu orqali ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilash, kasb-hunarga yo‘naltirish samaradorligini oshirish, ularni davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida Oliy maktabning O‘quv-uslubiy bo‘limi bilan hamkorlikda 40 akademik soatga mo‘ljallangan “Marketing xizmatlari hamda tovar va xizmatlarni reklamasini tashkil etish” mavzusidagi o‘quv dasturi loyihasi ishlab chiqildi.
Oliy maktabning Biznesni boshqarish (MBA) kafedrasi bo‘limi bilan hamkorlikda 44 akademik soatga mo‘ljallangan “Hokim yordamchilari faoliyati samaradorligini oshirish va amaliy ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusidagi qisqa muddatli malaka oshirish kursining dastur loyihasi ishlab chiqildi.
Bundan tashqari, Bosh vazirning 2024 yil 15 yanvardagi 03/1-123-sonli topshirig‘iga asosoan 15-16 may kunlari Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tizimida faoliyat yuritayotgan 2 229 nafar hokim yordamchilarining malakasi oshirilib sertifikatlar taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish, xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka oʼqitish tizimini takomillashtirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining “Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka oʼqitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari toʼgʼrisida” 2021 yil 22 iyundagi 388-son qaroriga oʼzgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 340-son qarori ijrosini ta‘minlas
• 2025-yilning III-chorak yakuni bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha MА'LUMOT
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi “Hududiy filiallar faoliyatini muvofiqlashtirish va hududlarda o‘quv jarayonlarini tashkil etish” bo‘limining 202yilning 9 oylik yakuni bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha
OzbekistonRespublikasiPrezidentiningAholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qoshimchachora-tadbirlar togrisida» 2020 yil 13 oktyabrdagi PQ-4862-son qaroriXotin-qizlarni kasb-hunarva tadbirkorlikka oqitishtizimini takomillashtirishga doir qoshimchachora-tadbirlar togrisida 2022 yil 22 iyuldagi PQ-329-son qarori, YangiOzbekiston mamuriyislohotlarniamalga oshirish chora-tadbirlaritogrisida” 2022 yil 21 dekabrdagi PF-269-son Farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2023 yilavgustdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilishxotin-qizlarnikasb-hunar va tadbirkorlikka oqitishtizimini takomillashtirishga doir qoshimchachora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining Yoshlar va xotin-qizlarnikasb-hunar va tadbirkorlikka oqitishdasturlarinisamarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlaritogrisida” 2021 yil 22 iyundagi 388-son qaroriga ozgartirishva qoʼshimchalarkiritish togrisidagi 340-son qarori ijrosini taminlashyuzasidan Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining hududiy filiallari tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirildi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi 340-son qarorida belgilangan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020 yil 13 oktyabrdagi PQ-4862-son, “Xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2022 yil 22 iyuldagi PQ-329-son qarorlari hamda “Yangi O‘zbekiston ma‘muriy islohotlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022 yil 21 dekabrdagi PF-269-son Farmoni ijrosini ta‘minlash, shuningdek, aholini, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlarni tadbirkorlikka yo‘naltirish, ularning bandligini ta‘minlash va shu orqali ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilash, kasb-hunarga yo‘naltirish samaradorligini oshirish, ularni davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida Oliy maktabning O‘quv-uslubiy bo‘limi bilan hamkorlikda 40 akademik soatga mo‘ljallab ishlab chiqilgan “Marketing xizmatlari hamda tovar va xizmatlarni reklamasini tashkil etish” mavzusidagi o‘quv dasturi takomillashtirildi.
4. Oliy maktabning Biznesni boshqarish (MBA) kafedrasi bo‘limi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan 44 akademik soatga mo‘ljallangan “Hokim yordamchilari faoliyati samaradorligini oshirish va amaliy ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusi doirasida Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan hamkorlikda joriy yilning 1-4 iyul kunlari Farg‘ona, Аndijon va Namangan viloyatlarida faoliyat yuritayotgan 2760 nafar Hokim yordamchilari uchun qisqa muddatli oʼquv kurslari tashkil qilindi.
5. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoev rahbarligida 2024-yilning 11-sentyabr kuni kengaytirilgan tarzda oʼtkazilgan videoselektor yigʼilishining 39-sonli bayoni 28-bandida belgilangan vazifalar ijrosini hamda Prezident Аdministratsiyasining 2024-yil 15-oktyabrdagi 09-1736-son topshirigʼiga muvofiq Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Qoraqalpogʼiston Respublikasi va Xorazm viloyatlarida ilmiy yondashuvlar asosida kambagʼallikni qisqartirish yuzasidan mahallalar kesimida takliflar ishlab chiqib har oy respublika komissiyasiga kiritib borish belgilangan.
Mazkur topshiriq ijrosini samarali ta‘minlash maqsadida joriy yilning 9 oyi davomida Qoraqalpogʼiston Respublikasining 9 ta shahar va tumanlari (Nukus shahri, Kegeyli, Chimboy, Shumanay, Qonliko‘l, Qorao‘zak, Amudaryo, Bo‘zatov, Qo‘ng‘irot tumanlari) va Xorazm viloyatining 9 ta shahar va tumanlari (Urganch, Xiva shaharlari, Xiva, Xazorasp, Xonqa, Yangibozor, Shovot, Qo‘shko‘pir, Yangiariq, Tuproqqal’a tumanlari) ga xizmat safarlari tashkil qilinib, joylardagi tadbirkorlik muhiti, hukumatimiz tomonidan amalga oshirilayotgan islohatlar samarasi yuzasidan umumlashtirilgan tahliliy ma’lumotlar ishlab chiqildi.
6. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 7 avgustdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish, xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka oʼqitish tizimini takomillashtirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining “Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka oʼqitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari toʼgʼrisida” 2021 yil 22 iyundagi 388-son qaroriga oʼzgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 340-son qarori ijrosini ta‘minlash maqsadida Xududiy filiallar tomomnidan “Marketing xizmatlari hamda tovar va xizmatlarni reklamasini tashkil etish” mavzusida qisqa muddatli o‘quv-seminar mashg‘ulotlarining 37-bosqichi yakunlandi. Hududiy filiallar tomonidan bugungi kunga qadar 30 ming nafar aholi kasbiy-talim.uz platformasi orqali o‘qitilib iqtisodiy bilimlari oshirildi.
Shuningdek, hududiy filiallar tomonidan o‘qitilgan, 30 ming nafar tinglovchilardan 9547 nafari ayollar daftarida, 7418 nafari o‘zini-o‘zi band qilgan, 50 nafari yuridik shaxs sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tgan va 1541 nafariga davlat tomonidan subsidiyalar ajratilgan.

Activities of regional branches
The main goal and mission of the regional branches of the Graduate School of Business and Entrepreneurship is to train the population in business and entrepreneurship in all regions, create new jobs, reduce poverty, and increase the number of entrepreneurs. These activities, in turn, lead to economic growth in the regions, increase tax revenues to local budgets, and improve the business and entrepreneurial environment.
One of the most urgent issues is to train the population (youth and women) in entrepreneurship, develop business management skills in entrepreneurs, and ensure economic growth through improving the professional qualifications of enterprise employees.
Theoretical and practical training courses, master classes, and seminars are conducted at the regional branch.
The training courses serve as a catalyst for the formation of a free competitive environment in the economy, increasing the competitiveness of local producers, strengthening socio-economic factors for the population to engage in entrepreneurial activities in the regions, forming the necessary skills in the field of business and entrepreneurship, improving their lifestyle and increasing employment.
This is intended to attract large-scale participation of the population (youth and women) interested in entrepreneurship, and to consistently continue the reforms being implemented to reduce poverty and develop entrepreneurship.
Through these courses, the Higher School has developed a promising plan to train 43,120 people in entrepreneurship, covering all regions of our republic. In order to implement this plan, the Higher School has established effective cooperation with leading ministries and departments of our republic.
The training courses consist of lectures, practical seminars, master classes (master classes), and are designed for 30 to 120 hours.
The training programs include field trips to familiarize students with the work of successful entrepreneurs.
The first-level work of the Higher School and its regional branches includes the effective use of modern pedagogical technologies in the educational process.
At the end of the training courses, students draw up a business plan and take a test depending on the chosen areas of activity. Students who successfully defend the business plan and pass the tests are awarded certificates at the end of the course.
In order to ensure the quality of the educational process, an anonymous survey is conducted on the last day of the training courses to establish feedback among the students. Based on the results of the survey, problems in the organization of training courses are resolved and the quality of the educational process is constantly improved.
In order to improve the education, knowledge and skills of course participants, and to fully organize the educational process, the training rooms are fully equipped with modern and comfortable equipment.
First of all, the fulfillment of the tasks stipulated in the regulatory and legal documents related to the high-quality organization of training courses is constantly being fully analyzed, and additional work that needs to be done is identified and implemented.
When developing training course programs and conducting trainings, attention is paid to quality, value and results.
Our highly qualified specialists are ready to help you choose the courses you need!
Take advantage of this opportunity and improve your knowledge and skills with us!
• INFORMATION on the work carried out as of the end of the third quarter of 2024
On the work carried out by the Department of “Coordination of the activities of regional branches and organization of educational processes in the regions” of the Higher School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan for 9 months of 2024
INFORMATION
Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-4862 dated October 13, 2020 “On additional measures to improve the system of attracting the population to entrepreneurship and develop entrepreneurship”, Resolution No. PQ-329 dated July 22, 2022 “On additional measures to improve the system of training women in professions and entrepreneurship”, Decree No. PF-269 dated December 21, 2022 “On measures to implement administrative reforms of New Uzbekistan” and Resolution No. PF-269 of the Cabinet of Ministers of 2023 In order to ensure the implementation of Resolution No. 340 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On measures to effectively implement vocational and entrepreneurship training programs for youth and women and provide microcredits for their entrepreneurial activities” dated August 7, 2021, “On additional measures to attract the population to entrepreneurship, improve the system of training women in professions and entrepreneurship”, the following work was carried out by the regional branches of the Higher School of Business and Entrepreneurship.
A memorandum was signed between the Higher School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and the "Organization of Electronic Online Auctions" JSC to provide entrepreneurs and interested segments of the population with knowledge and skills about the main tasks of the "E-auksion.uz" electronic trading platform and the conditions for participating in auctions. Within the framework of this memorandum, to date, the participation of employees of the "E-auksion.uz" electronic trading platform in all courses organized by the Regional Branches is ensured, and additional knowledge is provided to the population.
The Small Business Development Fund has developed a draft of the video lecture text, presentation, video lecture and handout materials of the 38-hour curriculum project developed by the Small Business Development Fund in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-306 dated September 14, 2023 "On measures for financial and institutional support for the development of small businesses".
To ensure the implementation of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 340 dated August 7, 2023, Resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-4862 dated October 13, 2020 “On additional measures to improve the system of attracting the population to entrepreneurship and develop entrepreneurship”, Resolutions No. PQ-329 dated July 22, 2022 “On additional measures to improve the system of training women in professions and entrepreneurship” and Decree No. PF-269 dated December 21, 2022 “On measures to implement administrative reforms in New Uzbekistan”, as well as to direct the population, especially youth and women, to entrepreneurship, ensure their employment and thereby improve their socio-economic situation, and direct them to a profession In order to increase the efficiency of the activities of the Higher School, and to further support them from the state, a draft curriculum was developed in collaboration with the Educational and Methodological Department of the Higher School on the topic of “Organization of Marketing Services and Advertising of Goods and Services” for 40 academic hours.
In collaboration with the Department of Business Administration (MBA) of the Higher School, a draft curriculum was developed for a short-term advanced training course on the topic of “Improving the Efficiency of the Activities of Khokim Assistants and Developing Practical Skills” for 44 academic hours.
In addition, in accordance with the Prime Minister's order No. 03/1-123 dated January 15, 2024, on May 15-16, 2,229 Khokim Assistants operating in the system of the Mahalla Work and Entrepreneurship Development Agency were upgraded and certificates were presented.
Ensure the implementation of Resolution No. 340 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated August 7, 2023 “On additional measures to attract the population to entrepreneurship, improve the system of training women in professions and entrepreneurship, and on amendments and additions to Resolution No. 388 of the Cabinet of Ministers dated June 22, 2021 “On measures to effectively implement programs for training youth and women in professions and entrepreneurship and allocate microloans for their entrepreneurial activities”
• INFORMATION on the work carried out as of the end of the third quarter of 2025
About work, work carried out "Coordinating regional work and organization of educational processes in the region" Higher school of business and entrepreneurship at the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan for 9 months 2025
Postanovaleniya President of the Republic of Uzbekistan "O dopolnitelnykh merah po sovershenstvovaniyu sistemy privlecheniya naseleniya k predprinimatelstvu i razvitiyu predprinimatelstva" on October 13, 2020 No. PP-4862, "O dopolnitelnyx merah po sovershenstvovaniyu sistemy pogotovki jenshchin po professionalnomu i predprinimatelskomu obrazovaniyu" on July 22 No. PP-329 of 2022, "New Uzbekistan and union with Postanovleniem Kabineta Ministrov No. PF-269 of December 21, 2022 "On the implementation of administrative reform" and Postanovleniem of the Cabinet of Ministers No. 388 of June 22, 2021 "On the implementation of professional and technical training programs for young people i genshchin, a takje o vydelenii mikrokreditov dlya ix predprinimatelskoy deyatelnosti" on August 7, 2023 "O dopolnitelnykh merah po privlecheniyu naseleniya k predprinimatelstvu, sovershenstvovaniyu sistemy obucheniya jenshchin profession i predprinimatelstvu". V tselyak obespecheniya ispolneniya Postanovleniya № 340 regionalnymi filialami Vysshey shkoly biznesa i predprinimatelstva provena sleduyushchaya rabota.
3. Postanovlenie Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 340 dated August 7, 2023, Postanovlenie Prezidenta Respubliki Uzbekistan No. PP-4862 dated October 13, 2020 "O dopolnitelnykh merah po sovershenstvovaniyu sistemy privlecheniya naseleniya k predprinimatelstvu i razvitiyu predprinimatelstva", Postanovlenia No. PP-329 dated July 22 On December 21, 2023, "O dopolnitelnykh merakh po sovershenstvovaniyu systemy obucheniya jenshchin profession i predprinimatelstvu" in 2022 and "O polnitelnykh po realizatsii administrativnykh reform Novogo Uzbekistan" 2022 V tselyak obespecheniya realizatsii Ukaza № PF-269, a takje orientation of the population, especially youth and women, na predprinimatelskuyu deyatelnost, obespecheniya ix zanyatosti i tem samym uluchshenia socio-economic status, povysheni nosti professionalnoy atatsiya, further support ix so storony gosudarstva usovershenstvovana uchebnaya The program is based on the theme "Organization of Marketing and Advertising and Advertising", razrabotannaya sovmestno s uchebno-methodicheskim otdelom Vysshey shkoly and volume 40 akademicheskikh chasov.
4. As part of the 44-hour course "Improving the Efficiency of Assistant Khokims and Developing Practical Skills," developed jointly with the Department of Business Administration (MBA) of the Higher School, and in conjunction with the Ministry of Poverty Reduction and Employment, short-term advanced training courses were organized from July 1 to 4 of this year for 2,760 assistant khokims working in the Fergana, Andijan, and Namangan regions.
5. In accordance with the objectives set out in paragraph 28 of the minutes of the extended videoconference meeting No. 39, held on September 11, 2024, under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev, and Presidential Administration Order No. 09-1736 of October 15, 2024, the Higher School of Business and Entrepreneurship is instructed to develop proposals at the mahalla level for poverty reduction in the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region based on scientific approaches and submit them monthly to the national commission for consideration.
In order to effectively implement this task, during the first 9 months of the current year, official visits were organized to 9 cities and districts of the Republic of Karakalpakstan (Nukus, Kegeyli, Chimboy, Shumanay, Konlykol, Karaozak, Amu Darya, Bozatov, Kungirot districts) and 9 cities and districts of the Khorezm region (Urgench, Khiva, Khiva, Khazarasp, Khankai, Yangibazar, Shavat, Koshkopir, Yangiaryk, Tuprokalinsky districts), and summarized analytical data on the state of the business environment in the regions and the effectiveness of the reforms carried out by our government were developed.
6. The 37th round of short-term training seminars was held by the regional branches of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on August 7, 2023 No. training subject "Organization of marketing and advertising goods and services". K nastoyashchemu vremeni cherez platform kasbiy-talim.uz obucheno 30 tysyach jiteley, povyshen uroven ix ekonomicheskix znaniy.
There are also 30,000 participants who have completed training in regional branches, 9,547 women are registered, 7,418 are self-employed, 50 are legal entities, and 1,541 people have received state subsidies.