O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat boshqaruvi akademiyasi (RANXiGS) bilan hamkorlikda 2026/2027 oʻquv yili uchun ikki diplomli qo‘shma ta’lim dasturiga qabul e’lon qiladi.
Ta’lim dasturini muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi tomonidan “Korporativ boshqaruv va biznesni strategik rivojlantirish” mutaxassisligi bo‘yicha Master of Business Administration (MBA) darajasi, shuningdek, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasi (RANXiGS) tomonidan “Menejment” yo‘nalishi bo‘yicha magistr darajasi beriladi. Qo‘shma ta’lim dasturining bir yillik o‘qitish qiymati 3 200 AQSH dollari hajmida belgilangan.

The Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration (RANEPA) is accepting students for the 2026/2027 academic year into the joint dual-diploma educational program.
Upon successful completion of the program, graduates are awarded the degree of Master of Business Administration (MBA) in the specialty “Corporate Governance and Strategic Business Development” by the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, as well as a Master’s degree in “Management” from the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration (RANEPA). The cost of one year of study under the joint educational program is 3,200 USD.
A diploma of higher education with an appendix, as well as its notarized translations into Russian;
A copy of the international passport and its notarized translation into Russian;
A copy of the ID card or internal passport (the original is presented during the exam);
If available, a document (certificate) of the established form confirming the level of proficiency in Russian.