Investitsion loyihalarni tayyorlash va boshqarish
O’quv kursi loyihalarni tayyorlash va boshqarish bilan shug’ullanadigan o’rta va yirik davlat hamda tijoriy tashkilotlarning rahbarlariga mo’ljallangan
O’quv kursining maqsadi – investitsion loyihalarni tayyorlash va boshqarish bilan shug’ullanadigan yuqori darajali davlat organlari va tijoriy tashkilotlar rahbarlarini bilimi, ko’nikmalari va mahoratlarini oshirish.
O’quv kursi vazifalari:
• Investitsion loyihalar tuzilmasi va mohiyati to’g’risida aniq va izchil qarashlarni shakllantirish;
• Loyihaning texnik – iqtisodiy asoslarini yaratishning moduli va usullari bilan tanishish;
• Xalqaro investorlar uchun investitsion loyihaning taqdimotini tayyorlashning jihatlari yuzasidan bilim va ko’nikmalarni olish;
• Xalqaro, mahalliy va mintaqaviy investitsion forum, konferensiya va boshqa tadbirlar o’tqazishning asosiy jihatlarini o’rganish
O’quv kursi dasturi quyidagi mavzularni o’z ichiga oladi:
• Investor qiziqishi va investitsion loyihaning hayotiy sikli;
• Investitsion taklif va TEO loyihalarni tayyorlash;
• Xalqaro investorlar bilan aloqa etikasi (munozara o’tqazish);
• Investitsion tadbirlarni samarali o’tqazish.
O’quv kursini yakunlagach bitiruvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar: auditoriya ahamiyatini inobatga olgan holda loyihaning taqdimotini o’tqazish yo’llari; loyiha boshqaruvining obyekti va subyekti; investitsion loyihaning hayotiy sikli va fazalari; loyiha boshqaruvining bosqichlari va jarayonlari; loyiha jamoasi ishini boshqarish, reja qilish va tashkil qilishni o’rganish; samarali loyiha mezonlarini aniqlash, mezonlarni aniq loyihalarga qo’llash, kamchiliklarni aniqlash; qatnashchilar va ularning vazifa va majburiyatlarini aniqlash; loyiha TEO sini tuzish; loyihada jamoa bilan ishlash qobiliyati va loyiha hujjatlarini tahlil qilish.

Preparation and management of investment projects
The course is intended for senior and middle managers of government bodies and business associations on the preparation and management of projects.
The aim of the course is to improve the knowledge, skills and abilities of senior managers of state bodies and business associations on the preparation and management of investment projects.
Course Objectives:
- Formation of clear and stable ideas about the nature and content of investment projects;
- Familiarization with the main modules and methods of developing a feasibility study for the project;
- Obtaining and consolidating ideas and knowledge related to the peculiarities of presenting investment projects to foreign investors;
- Study of the main points in the organization of international, industry and regional investment forums, conferences and other events.
Programme of the course includes the following topics:
- investor interests and the life cycle of an investment project preparation of investment proposals and feasibility studies;
- ethics of interaction with foreign investors (including negotiations);
- effective implementation of investment measures.
After completing the course, graduates will know: ways to conduct a presentation of the project taking into account the values of the audience; objects and subjects of project management; life cycle and phases of the investment project; stages and processes of project management; be able to plan, organize and control the work of the project team; define criteria for project success, apply criteria for a specific project, identify weaknesses; Identify participants and their roles and responsibilities; to develop a feasibility study for the project; have skills in teamwork in projects and analysis of project documentation.