AMBA va BGA (MBA va biznes bitiruvchilari uyushmasi)
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi o‘zining xalqaro miqyosdagi taraqqiyoti yo‘lida yana bir muhim bosqichni bosib o‘tdi.
Oliy biznes maktabi AMBA & BGA (Association of MBAs and Business Graduates Association) tomonidan bronza maqomidagi a’zolik sertifikati bilan taqdirlandi.
AMBA & BGA — bu butun dunyo bo‘ylab 200 dan ortiq yetakchi biznes maktablarini birlashtirgan nufuzli xalqaro tashkilot bo‘lib, u biznes ta’limidagi eng yuqori sifat standartlari, mas’uliyatli boshqaruv, zamonaviy yondashuvlar va innovatsion o‘qitish metodlarini ilgari suradi.
Bu maqom biz uchun nimani anglatadi?
Global sifat e’tirofi
Bizning ta’lim dasturlarimiz xalqaro ekspertlar tomonidan baholab chiqildi va jahonning yetakchi biznes maktablariga xos mezonlarga javob berishi tan olindi. Bu Oliy biznes maktabining o‘quv jarayonlari, boshqaruvi, innovatsiyalarga ochiqligi va barqaror rivojlanishga sodiqligini e’tirof etadi.
Xalqaro hamjamiyatning bir qismi
AMBA & BGA a’zosi bo‘lish orqali Oliy biznes maktabi dunyoning 50 dan ortiq mamlakatlarida joylashgan biznes maktablar tarmog‘iga qo‘shildi. Bu ilmiy hamkorlik, qo‘shma tadqiqotlar, o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, shuningdek, xalqaro ta’lim grantlari va loyihalarda ishtirok etish imkonini yaratadi.
Tinglovchilar uchun yangi imkoniyatlar
Bizning tinglovchilar va bitiruvchilar xalqaro sertifikatlash, professional rivojlanish dasturlari, netvorking aloqalari va global bilim bazalariga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu esa ularning nafaqat mahalliy, balki xalqaro mehnat bozorida raqobatbardoshligini oshiradi.
O‘zbekiston ta’lim tizimi uchun strategik yutuq
Bu yutuq nafaqat Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi, balki mamlakatimiz ta’lim tizimi uchun ham muhim. U O‘zbekistonda biznes ta’limining yangi bosqichga o‘tgayotganini anglatadi.
Qiziqarli fakt:
• AMBA & BGA tomonidan akkreditatsiya qilingan har bir dastur yoki muassasa yetarlicha isbotlangan akademik sifat, barqaror ta’lim strategiyasi va talabalar ehtiyojlariga e’tibor bilan tanlanadi.
• Butun dunyoda MBA dasturlarining atigi 2% AMBA akkreditatsiyasiga ega.
• Hozirgi vaqtda Markaziy Osiyoda ushbu maqomga ega bo‘lgan ta’lim muassasalari soni juda kam — shuning uchun bu yutuq mintaqamiz uchun ham muhim hisoblanadi.
Bu bronza maqomi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining xalqaro tan olinish yo‘lida muhim bosqichi bo‘lib, keyingi yillarda to‘liq akkreditatsiya va oltin maqom sari yo‘l ochadi.
Biz bu orqali nafaqat o‘zimizning sifatli ta’lim berishga sodiqligimizni, balki O‘zbekistonning global ta’lim maydonidagi nufuzini oshirishga xizmat qilayotganimizni yana bir bor tasdiqladik.

AMBA & BGA (Association of MBA and Business Universities)
The Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan has taken another important step in its international development.
The Graduate School of Business received a bronze certificate of membership of AMBA & BGA (Association of MBA and Business Universities).
AMBA & BGA is a prestigious international organization uniting more than 200 leading business schools in the world, promoting the highest standards of quality in business education, responsible management, modern approaches and innovative teaching methods.
What does this status mean for us?
Global recognition of quality
Our educational programs have been assessed by international experts and are recognized as meeting the criteria typical for the world's leading business schools. This confirms the high level of educational processes, management, openness to innovation and commitment of the Graduate School of Business to sustainable development.
Part of the international community
By becoming a member of AMBA & BGA, the Graduate School of Business joined a network of business schools located in more than 50 countries around the world. This opens up opportunities for scientific cooperation, joint research, faculty and student exchange, as well as participation in international educational grants and projects.
New opportunities for students
Our students and graduates will have access to international certification, advanced training programs, networking and global knowledge bases. This will increase their competitiveness not only in the local but also in the international labor market.
Strategic achievement for the education system of Uzbekistan
This achievement is important not only for the Graduate School of Business and Entrepreneurship, but also for the entire education system of our country. This means that business education in Uzbekistan is reaching a new level.
Interesting fact:
Each program or institution accredited by AMBA & BGA is selected based on sufficient academic quality, sustainable educational strategy and attention to student needs.
Only 2% of MBA programs in the world are accredited by AMBA.
Currently, the number of educational institutions in Central Asia with this status is extremely small, so this achievement is also important for our region.
Obtaining bronze status is an important step towards international recognition of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, opening the way to full accreditation and gold status in the coming years.
Thus, we have once again confirmed not only our commitment to providing quality education, but also our desire to enhance the prestige of Uzbekistan in the global educational arena.