AMBA va BGA (MBA va biznes bitiruvchilari uyushmasi)
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi o‘zining xalqaro miqyosdagi taraqqiyoti yo‘lida yana bir muhim bosqichni bosib o‘tdi.
Oliy biznes maktabi AMBA & BGA (Association of MBAs and Business Graduates Association) tomonidan bronza maqomidagi a’zolik sertifikati bilan taqdirlandi.
AMBA & BGA — bu butun dunyo bo‘ylab 200 dan ortiq yetakchi biznes maktablarini birlashtirgan nufuzli xalqaro tashkilot bo‘lib, u biznes ta’limidagi eng yuqori sifat standartlari, mas’uliyatli boshqaruv, zamonaviy yondashuvlar va innovatsion o‘qitish metodlarini ilgari suradi.
Bu maqom biz uchun nimani anglatadi?
Global sifat e’tirofi
Bizning ta’lim dasturlarimiz xalqaro ekspertlar tomonidan baholab chiqildi va jahonning yetakchi biznes maktablariga xos mezonlarga javob berishi tan olindi. Bu Oliy biznes maktabining o‘quv jarayonlari, boshqaruvi, innovatsiyalarga ochiqligi va barqaror rivojlanishga sodiqligini e’tirof etadi.
Xalqaro hamjamiyatning bir qismi
AMBA & BGA a’zosi bo‘lish orqali Oliy biznes maktabi dunyoning 50 dan ortiq mamlakatlarida joylashgan biznes maktablar tarmog‘iga qo‘shildi. Bu ilmiy hamkorlik, qo‘shma tadqiqotlar, o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, shuningdek, xalqaro ta’lim grantlari va loyihalarda ishtirok etish imkonini yaratadi.
Tinglovchilar uchun yangi imkoniyatlar
Bizning tinglovchilar va bitiruvchilar xalqaro sertifikatlash, professional rivojlanish dasturlari, netvorking aloqalari va global bilim bazalariga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu esa ularning nafaqat mahalliy, balki xalqaro mehnat bozorida raqobatbardoshligini oshiradi.
O‘zbekiston ta’lim tizimi uchun strategik yutuq
Bu yutuq nafaqat Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi, balki mamlakatimiz ta’lim tizimi uchun ham muhim. U O‘zbekistonda biznes ta’limining yangi bosqichga o‘tgayotganini anglatadi.
Qiziqarli fakt:
• AMBA & BGA tomonidan akkreditatsiya qilingan har bir dastur yoki muassasa yetarlicha isbotlangan akademik sifat, barqaror ta’lim strategiyasi va talabalar ehtiyojlariga e’tibor bilan tanlanadi.
• Butun dunyoda MBA dasturlarining atigi 2% AMBA akkreditatsiyasiga ega.
• Hozirgi vaqtda Markaziy Osiyoda ushbu maqomga ega bo‘lgan ta’lim muassasalari soni juda kam — shuning uchun bu yutuq mintaqamiz uchun ham muhim hisoblanadi.
Bu bronza maqomi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining xalqaro tan olinish yo‘lida muhim bosqichi bo‘lib, keyingi yillarda to‘liq akkreditatsiya va oltin maqom sari yo‘l ochadi.
Biz bu orqali nafaqat o‘zimizning sifatli ta’lim berishga sodiqligimizni, balki O‘zbekistonning global ta’lim maydonidagi nufuzini oshirishga xizmat qilayotganimizni yana bir bor tasdiqladik.

AMBA & BGA (Ассоциация выпускников МВА и бизнес-вузов)
Высшая школа бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан сделала очередной важный шаг в своем международном развитии.
Высшая школа бизнеса получила бронзовый сертификат членства AMBA & BGA (Ассоциации выпускников МВА и бизнес-вузов).
AMBA & BGA – престижная международная организация, объединяющая более 200 ведущих бизнес-школ мира, продвигающая высочайшие стандарты качества бизнес-образования, ответственное управление, современные подходы и инновационные методы обучения.
Что означает для нас этот статус?
Глобальное признание качества
Наши образовательные программы прошли оценку международных экспертов и признаны соответствующими критериям, характерным для ведущих мировых бизнес-школ. Это подтверждает высокий уровень образовательных процессов, менеджмента, открытости к инновациям и приверженности Высшей школы бизнеса к устойчивому развитию.
Часть международного сообщества
Став членом AMBA & BGA, Высшая школа бизнеса присоединилась к сети бизнес-школ, расположенных более чем в 50 странах мира. Это открывает возможности для научного сотрудничества, проведения совместных исследований, обмена преподавателями и студентами, а также участия в международных образовательных грантах и проектах.
Новые возможности для студентов
Наши студенты и выпускники получат доступ к международной сертификации, программам повышения квалификации, нетворкингу и глобальным базам знаний. Это повысит их конкурентоспособность не только на местном, но и на международном рынке труда.
Стратегическое достижение для системы образования Узбекистана
Это достижение важно не только для Высшей школы бизнеса и предпринимательства, но и для всей системы образования нашей страны. Это означает, что бизнес-образование в Узбекистане выходит на новый уровень.
Интересный факт:
• Каждая программа или учебное заведение, аккредитованное AMBA & BGA, отбирается с учетом достаточного академического качества, устойчивой образовательной стратегии и внимания к потребностям студентов.
• Только 2% программ MBA в мире имеют аккредитацию AMBA.
• В настоящее время количество учебных заведений в Центральной Азии, имеющих этот статус, крайне мало, поэтому это достижение важно и для нашего региона.
Получение бронзового статуса — важный шаг на пути к международному признанию Высшей школы бизнеса и предпринимательства, открывающий путь к полной аккредитации и золотому статусу в ближайшие годы.
Тем самым мы в очередной раз подтвердили не только нашу приверженность предоставлению качественного образования, но и стремление к повышению престижа Узбекистана на мировой образовательной арене.