Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi vakillari Turkiyada o‘tkazilgan treningda ishtirok etdilar
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi vakillari oliy ta’lim tizimiga barqaror rivojlanish tamoyillarini integratsiya qilishga bag‘ishlangan o‘quv treningida ishtirok etdilar.
Tadbir Turkiyaning Karabuk universitetida Yevropa Ittifoqining Erasmus+ dasturi (KA2 yo‘nalishi) moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan GreenCamUz – «Yashil kampus tashabbusi: O‘zbekiston oliy ta’lim tizimiga barqaror rivojlanish tamoyillarini integratsiya qilish» loyihasi doirasida bo‘lib o‘tdi. Treningda Polsha, Litva, Turkiya, Marokash, Janubiy Afrika va AQShdan kelgan xalqaro ekspertlar, shuningdek, O‘zbekistonning beshta oliy ta’lim muassasasidan 20 ga yaqin vakillar ishtirok etdilar.
Tadbir davomida loyiha hamkorlari bo‘lgan universitetlar, jumladan, Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi «yashil» va barqaror kampus tamoyillarini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar natijalarini taqdim etdilar. Oliy biznes maktabi vakili «Yashil kampus» tashabbusini joriy etish strategiyasini, shu jumladan, amalga oshirish mexanizmlari va yo‘l xaritasini taqdim etdi. Xorijiy ekspertlarning baholashiga ko‘ra, ushbu strategiya O‘zbekistondagi 200 dan ortiq oliy ta’lim muassasalarida shunga o‘xshash tashabbuslarni joriy etish uchun namuna bo‘lishi mumkin.
Ekologik tamoyillar va barqaror rivojlanish tamoyillarini ta’lim dasturlariga integratsiya qilish masalalariga аlohida e’tibor qaratildi. Ishtirokchilar Karabuk universiteti, Vilnyus texnika universiteti (Litva), Kadi Ayyad universiteti (Marokash) va Janubiy Afrikaning Markaziy texnologiya universitetining ilg‘or tajribalari bilan tanishdilar. Bundan tashqari, ishtirokchilar AQShning o‘quv sillabuslarini ishlab chiqish bo‘yicha tajribasi, shuningdek, qishloq xo‘jaligida chorvachilik chiqindilarini boshqarish va oqava suvlarni tozalashning zamonaviy yondashuvlarini o‘rgandilar.
Dasturining amaliy qismi barqaror rivojlanish tamoyillarini sanoatda joriy etishga bag‘ishlandi. Tashrif doirasida ishtirokchilar Turkiyadagi Kardemir Iron and Steel Factory metallurgiya zavodiga tashrif buyurib, u yerda qo‘llanilayotgan ekologik yechimlar va ishlab chiqarish amaliyotlari bilan tanishdilar.
Trening yakunlari bo‘yicha ishtirokchilarga o‘quv kursini muvaffaqiyatli tamomlaganliklari to‘g‘risida sertifikatlar topshirildi. Shuningdek, tomonlar GreenCamUz loyihasi doirasidagi navbatdagi o‘quv treningi Toshkent shahrida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bazasida o‘tkazilishiga kelishib oldilar.

Представители Высшей школы бизнеса и предпринимательства приняли участие в тренинге в Турции
Представители Высшей школы бизнеса и предпринимательства приняли участие в учебном тренинге, посвящённом интеграции принципов устойчивого развития в систему высшего образования.
Мероприятие прошло в университете Карабюк (Турция) в рамках проекта GreenCamUz – «Инициатива «Зелёный кампус»: интеграция принципов устойчивого развития в высшее образование Узбекистана», реализуемого при финансовой поддержке программы Erasmus+ Европейского союза (направление KA2). В тренинге приняли участие международные эксперты из Польши, Литвы, Турции, Марокко, Южной Африки и США, а также около 20 представителей пяти вузов Узбекистана.
В ходе мероприятия университеты — партнёры проекта, включая Высшую школу бизнеса и предпринимательства, представили результаты работы по внедрению принципов «зелёного» и устойчивого кампуса. Представитель Высшей школы бизнеса презентовал разработанную стратегию внедрения инициативы «Зелёный кампус», включающую механизмы реализации и дорожную карту. По оценке зарубежных экспертов, эта стратегия может стать моделью для внедрения аналогичных инициатив более чем в 200 вузах Узбекистана.
Отдельное внимание было уделено вопросам интеграции экологических принципов и принципов устойчивого развития в образовательные программы. Участники ознакомились с лучшими практиками университета Карабюк, Вильнюсского технического университета (Литва), университета Кади Айяд (Марокко) и Центрального технологического университета Южной Африки. Кроме того, участники изучили опыт США по разработке учебных силлабусов, а также современные подходы к управлению отходами животноводства и очистке сточных вод в сельском хозяйстве.
Практическая часть программы была посвящена внедрению принципов устойчивого развития в промышленности. В рамках визита участники посетили металлургический завод Kardemir Iron and Steel Factory (Турция), где ознакомились с применяемыми экологическими решениями и производственными практиками.
По итогам тренинга участникам были вручены сертификаты об успешном прохождении обучения. Также стороны договорились, что следующий учебный тренинг в рамках проекта GreenCamUz состоится в Ташкенте на базе Высшей школы бизнеса и предпринимательства.