Farg‘onada tadbirkorlikni rivojlantirish orqali aholi bandligi ta’minlanmoqda
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Farg‘ona viloyati hududiy filiali hamda Farg‘ona viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamkorligida aholi bandligini ta’minlash, ishsiz fuqarolarni tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish va ularning daromad manbalarini kengaytirishga qaratilgan ishlar izchil davom etmoqda.
Hamkorlik doirasida Qo‘shtepa tumanidagi “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari” va “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kiritilgan hamda tadbirkorlikka qiziqishi bo‘lgan aholi qatlamlari va o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolar uchun “Tadbirkorlik va biznes asoslari” o‘quv kurslari tashkil etildi. Ishtirokchilar kurs davomida biznes yuritish, marketing, moliyaviy boshqaruv, davlat ro‘yxatidan o‘tish, soliqlar va soliq imtiyozlari hamda biznes-rejalashtirish bo‘yicha nazariy va amaliy bilimlarga ega bo‘ldilar.
O‘quv kurslari natijasida bir qator yangi tadbirkorlik tashabbuslari hayotga tatbiq etilib, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratilmoqda.
Jumladan, Qumtepa MFYda yashovchi O. Mirzamurodova o‘quv kurslarini tamomlagandan so‘ng mahalla hokim yordamchisi va xotin-qizlar faoli ko‘magida subsidiya asosida tikuv mashinalari olib, tikuvchilik sohasida tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ydi. Bugungi kunda u 4 nafar ishsiz xotin-qizlga tikuvchilik kasbini o‘rgatib kelmoqda hamda kelgusida imtiyozli kredit asosida faoliyatini kengaytirishni rejalashtirmoqda.
Shuningdek, Shakar MFYda yashovchi Sh. G‘ofurova qisqa muddatli tadbirkorlik kurslarini muvaffaqiyatli tamomlab, yakka tartibdagi tadbirkor sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tdi va davlat-xususiy sheriklik asosida o‘z xonadonida xususiy uy bog‘chasini tashkil qildi. Loyiha natijasida 4 nafar ishsiz fuqaroning doimiy bandligi ta’minlandi.
Bu kabi tashabbuslar viloyatda kichik biznes va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, xotin-qizlar va yoshlarning iqtisodiy faolligini oshirish hamda aholi bandligini ta’minlashga xizmat qilmoqda.

В Фергане обеспечивается занятость населения за счёт развития предпринимательства
Ферганский региональный филиал Высшей школы бизнеса и предпринимательства совместно с областным управлением по делам семьи и женщин последовательно продолжает работу по обеспечению занятости населения, привлечению безработных к предпринимательской деятельности и расширению источников их дохода.
В рамках сотрудничества в Куштепинском районе были организованы учебные курсы "Основы предпринимательства и бизнеса" для слоев населения, включённых в "Женскую тетрадь", "Молодёжную тетрадь" и "Единый реестр социальной защиты", а также для самозанятых граждан, заинтересованных в предпринимательстве. В ходе обучения участники получили теоретические и практические знания по ведению бизнеса, маркетингу, финансовому управлению, государственной регистрации предпринимательской деятельности, вопросам налогообложения и налоговых льгот, а также бизнес-планированию.
По итогам обучения были реализованы ряд новых предпринимательских инициатив и созданы дополнительные рабочие места.
В частности, жительница МСГ «Кумтепа» О. Мирзамуродова после завершения учебных курсов при содействии помощника хокима и специалиста по вопросам семьи и женщин махалли получила швейные машины на основе субсидии и организовала собственную предпринимательскую деятельность в сфере швейного дела. В настоящее время она обучает профессии швеи 4 безработных женщин и планирует в дальнейшем расширить свою деятельность за счёт льготного кредита.
Кроме того, жительница МСГ «Шакар» Ш. Гофурова успешно завершила краткосрочные курсы по предпринимательству, зарегистрировалась в качестве индивидуального предпринимателя и на основе государственно-частного партнёрства организовала в своём доме частный домашний детский сад. В результате реализации проекта обеспечена постоянная занятость 4 безработных граждан.