Samarqand viloyatida “Startap asoslari” o‘quv kursi doirasida seminar-trening bo‘lib o‘tdi
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Samarqand viloyati hududiy filiali KOIKA kasb-hunar o‘quv markazi bilan hamkorlikda startap g‘oyalariga qiziqqan yoshlar, o‘z biznes g‘oyalariga ega startapchilar hamda innovatsion loyiha egalari uchun “Startap asoslari” o‘quv kursi doirasida seminar tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga zamonaviy startap ekotizimi hamda innovatsion biznesni yaratish va rivojlantirishga oid muhim mavzular bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi. Xususan, “Biznes sari ilk qadam: Startap asoslari”, O‘zbekistonda startaplarni qo‘llab-quvvatlashning kompleks ekotizimi, startaplarni amalga oshirish bosqichlari, innovatsiya va sun’iy intellekt tushunchalari yoritildi.
Shuningdek, trening davomida qiymat taklifi (Value Proposition) va Customer Development yondashuvi, HADI sikli asosida gipotezalarni tekshirish, bozor tahlili va uning TAM, SAM, SOM ko‘rsatkichlari orqali baholanishi, MVP modeli hamda startap gipotezalarini sinovdan o‘tkazish mexanizmlari haqida amaliy bilimlar berildi.
Ishtirokchilar startaplarning moliyaviy modeli va monetizatsiya usullari, loyihaviy boshqaruv, startap jamoasi bilan ishlash, biznes hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda investitsiyalarni jalb qilish va ulardan samarali foydalanish bo‘yicha ham ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Tadbir davomida O‘zbekistonda IT-startaplar eksportini rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Shuningdek, muvaffaqiyatli startapchilar ishtirokida master-klass hamda startap loyihalarini taqdim etish va himoya qilish jarayoni — DEMO DAY formatida namoyish etildi.
Seminar-trening yakunida ishtirokchilar zamonaviy startap yaratish, uni rivojlantirish va investitsiya jalb qilish bo‘yicha muhim bilim hamda amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.

A seminar-training on “Startup Basics” was held in the Samarkand region
The Samarkand Regional Branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, in cooperation with the KOIKA Vocational Training Center, organized a seminar as part of the “Startup Basics” training course for young people interested in startup ideas, startup founders with their own business concepts and owners of innovative projects.
During the event, participants were provided with detailed information about the modern startup ecosystem and key aspects of creating and developing innovative businesses. In particular, topics such as “The First Step in Business: Startup Fundamentals”, the comprehensive startup support system in Uzbekistan, stages of startup project implementation, as well as the concepts of innovation and artificial intelligence were covered.
The training also addressed topics such as value proposition, the Customer Development approach, hypothesis testing using the HADI cycle, market analysis and evaluation using TAM, SAM and SOM indicators, the MVP model and mechanisms for testing startup hypotheses.
Participants also gained practical knowledge on startup financial modeling and monetization methods, project management, team building, establishing business partnerships, as well as attracting and effectively utilizing investment.
The event further explored opportunities for developing IT startup exports in Uzbekistan. In addition, a masterclass was held featuring successful startup founders, along with a demonstration of project pitching and defense in a DEMO DAY format.
As a result of the seminar-training, participants acquired essential knowledge and practical skills in startup creation, development and investment attraction.