Samarqand viloyatida “Startap asoslari” o‘quv kursi doirasida seminar-trening bo‘lib o‘tdi
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Samarqand viloyati hududiy filiali KOIKA kasb-hunar o‘quv markazi bilan hamkorlikda startap g‘oyalariga qiziqqan yoshlar, o‘z biznes g‘oyalariga ega startapchilar hamda innovatsion loyiha egalari uchun “Startap asoslari” o‘quv kursi doirasida seminar tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga zamonaviy startap ekotizimi hamda innovatsion biznesni yaratish va rivojlantirishga oid muhim mavzular bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi. Xususan, “Biznes sari ilk qadam: Startap asoslari”, O‘zbekistonda startaplarni qo‘llab-quvvatlashning kompleks ekotizimi, startaplarni amalga oshirish bosqichlari, innovatsiya va sun’iy intellekt tushunchalari yoritildi.
Shuningdek, trening davomida qiymat taklifi (Value Proposition) va Customer Development yondashuvi, HADI sikli asosida gipotezalarni tekshirish, bozor tahlili va uning TAM, SAM, SOM ko‘rsatkichlari orqali baholanishi, MVP modeli hamda startap gipotezalarini sinovdan o‘tkazish mexanizmlari haqida amaliy bilimlar berildi.
Ishtirokchilar startaplarning moliyaviy modeli va monetizatsiya usullari, loyihaviy boshqaruv, startap jamoasi bilan ishlash, biznes hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda investitsiyalarni jalb qilish va ulardan samarali foydalanish bo‘yicha ham ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Tadbir davomida O‘zbekistonda IT-startaplar eksportini rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Shuningdek, muvaffaqiyatli startapchilar ishtirokida master-klass hamda startap loyihalarini taqdim etish va himoya qilish jarayoni — DEMO DAY formatida namoyish etildi.
Seminar-trening yakunida ishtirokchilar zamonaviy startap yaratish, uni rivojlantirish va investitsiya jalb qilish bo‘yicha muhim bilim hamda amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.

В Самаркандской области состоялся семинар-тренинг в рамках курса «Основы стартапа»
Самаркандский региональный филиал Высшей школы бизнеса и предпринимательства совместно с Центром профессионального обучения KOIKA организовал семинар в рамках учебного курса "Основы стартапа" для молодёжи, заинтересованной в стартап-идеях, стартаперов со своими бизнес-идеями и владельцев инновационных проектов.
В ходе мероприятия участникам была представлена подробная информация о современной стартап-экосистеме и ключевых аспектах создания и развития инновационного бизнеса. В частности, были освещены такие темы, как «Первый шаг в бизнес: основы стартапа», комплексная система поддержки стартапов в Узбекистане, этапы реализации стартап-проектов, а также понятия инноваций и искусственного интеллекта.
Также в рамках тренинга были рассмотрены такие темы, как ценностное предложение (Value Proposition) и подход Customer Development, проверка гипотез с использованием цикла HADI, анализ рынка и его оценка по показателям TAM, SAM и SOM, модель MVP и механизмы тестирования стартап-гипотез.
Участники также получили практические знания по финансовой модели стартапов и методам монетизации, управлению проектами, работе со стартап-командой, налаживанию бизнес-партнёрств, а также привлечению и эффективному использованию инвестиций.
В ходе мероприятия были обсуждены возможности развития экспорта IT-стартапов в Узбекистане. Кроме того, был проведён мастер-класс с участием успешных стартаперов, а также демонстрация процесса презентации и защиты проектов в формате DEMO DAY.
По итогам семинара-тренинга участники приобрели важные знания и практические навыки по созданию, развитию стартапов и привлечению инвестиций.