Qashqadaryo viloyatida qisqa muddatli o‘quv kurslari tinglovchilari o‘z tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqda
05-06-2026 | 380
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Qashqadaryo viloyati hududiy filiali tomonidan tashkil etilgan qisqa muddatli o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan tinglovchilar bugungi kunda o‘z biznes faoliyatlarini yo‘lga qo‘yib, yangi ish o‘rinlari yaratishga munosib hissa qo‘shmoqda.
Jumladan, G‘uzor tumani Xo‘jaguzar mahallasida istiqomat qiluvchi Setora Salomova o‘quv kursida olgan bilim va ko‘nikmalarini amaliyotga tatbiq etib, hokim yordamchisi ko‘magida subsidiya asosida tikuv mashinasi xarid qildi hamda o‘zini o‘zi band qilgan holda faoliyatini boshladi. Ayni paytda u 3 nafar ishsiz xotin-qizlarga tikuvchilik kasbini o‘rgatib kelmoqda. Kelgusida imtiyozli kreditdan foydalanib, o‘z faoliyatini yanada kengaytirishni rejalashtirmoqda.
Shuningdek, Dehqonobod tumanida yashovchi Ramazon O‘rinov ham qisqa muddatli o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli yakunlab, 10 million so‘m miqdorida imtiyozli kredit oldi. Mazkur mablag‘ hisobidan erkaklar sartaroshxonasini tashkil etib, o‘z tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ydi.
Yana bir muvaffaqiyatli loyiha G‘uzor tumani Guliston mahallasida istiqomat qiluvchi Xolbibi Ibragimova tomonidan amalga oshirildi. U ham o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagach, hokim yordamchisi ko‘magida 30 million so‘m miqdorida imtiyozli kredit olib, yakka tartibdagi tadbirkor sifatida faoliyatini boshladi. Bugungi kunda u 12 nafar xotin-qizlarni doimiy ish bilan ta’minlab, ularning bandligi va daromadlarini oshirishga xizmat qilmoqda.
Mazkur natijalar Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi tomonidan tashkil etilayotgan qisqa muddatli o‘quv kurslarining amaliy samaradorligini namoyon etib, aholining tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, bandligini ta’minlash va yangi ish o‘rinlari yaratishda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.

Участники краткосрочных учебных курсов в Кашкадарьинской области открывают собственное дело
Участники, успешно завершившие краткосрочные учебные курсы, организованные территориальным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства Кашкадарьинской области, сегодня успешно запускают собственные бизнес-проекты и вносят достойный вклад в создание новых рабочих мест.
В частности, жительница махалли "Хужагузар" Гузарского района Сетора Саломова применила на практике знания и навыки, полученные в ходе обучения. При содействии помощника хокима она приобрела швейную машину на основе субсидии и начала собственную деятельность в качестве самозанятой. В настоящее время она обучает швейному делу трёх безработных женщин. В дальнейшем планирует воспользоваться льготным кредитом для расширения своего бизнеса.
Кроме того, житель Дехканабадского района Рамазон Уринов также успешно окончил краткосрочные курсы и получил льготный кредит в размере 10 миллионов сумов. На эти средства он открыл мужскую парикмахерскую и начал предпринимательскую деятельность.
Ещё одним успешным примером является проект, реализованный Ибрагимовой Холбиби, проживающей в махалле "Гулистан" Гузарского района. После успешного завершения курсов при содействии помощника хокима она получила льготный кредит в размере 30 миллионов сумов и начала деятельность в качестве индивидуального предпринимателя. Сегодня она обеспечивает постоянной работой 12 женщин, способствуя повышению их занятости и доходов.