5 iyun - Butunjahon atrof-muhitni muhofaza qilish kuni
Bu sana insonlarni tabiatni asrash, ekologik muammolarga e’tibor qaratish va barqaror rivojlanish g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlashga chorlaydi.
1972 yil atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida xalqaro siyosatning muhim burilish nuqtasi bo‘ldi. Shu yili Stokgolm shahrida inson va atrof-muhit muammolariga bag‘ishlangan birinchi yirik xalqaro konferensiya Stokgolm konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Shu jarayonning davomi sifatida, 1972 yil 15 dekabrda BMT Bosh Assambleyasi A/RES/2994 (XXVII) rezolyutsiyasini qabul qildi va unga muvofiq 5 iyun Butunjahon atrof-muhitni muhofaza qilish kuni etib belgilandi.
BMT davlatlar va xalqaro tashkilotlarni har yili shu kunda atrof-muhitni asrash va yaxshilashga qaratilgan tadbirlar o‘tkazishga chaqirdi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish barchamizning umumiy mas’uliyatimiz.Toza havo, sof suv va yashil tabiat kelajak avlodlar uchun eng katta boylikdir.
Biznes va tadbirkorlik sohasida ham ekologik yondashuv tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. “Yashil iqtisodiyot”, resurslarni tejash va barqaror biznes modellari zamonaviy tadbirkorlikning ajralmas qismiga aylanmoqda.
Barchani tabiatni asrash, chiqindilarni kamaytirish va ekologik madaniyatni rivojlantirishga hissa qo‘shishga chaqiramiz.

5 июня - Всемирный день окружающей среды
Эта дата призывает людей беречь природу, уделять внимание экологическим проблемам и поддерживать идеи устойчивого развития.
1972 год стал важным поворотным моментом в развитии международной экологической политики. В этот период в Стокгольме прошла первая крупная международная конференция, посвящённая проблемам человека и окружающей среды Стокгольмская конференция.
В продолжение этого процесса, 15 декабря 1972 года Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию A/RES/2994 (XXVII), в соответствии с которой 5 июня был объявлен Всемирным днём окружающей среды.
ООН призвала государства и международные организации ежегодно проводить в этот день мероприятия, направленные на защиту и улучшение окружающей среды.
Охрана окружающей среды это общая ответственность каждого из нас.Чистый воздух, чистая вода и зелёная природа величайшее богатство для будущих поколений.
В сфере бизнеса и предпринимательства экологический подход приобретает всё большее значение. «Зелёная экономика», рациональное использование ресурсов и устойчивые бизнес-модели становятся неотъемлемой частью современного предпринимательства.
Призываем всех вносить вклад в сохранение природы, сокращение отходов и развитие экологической культуры.