Nukusda “Startap asoslari” o‘quv kursi o‘tkazildi
2026-yil 18-may kuni Nukus shahridagi Yoshlar ishlari agentligi binosida “Startap asoslari” mavzusida maqsadli o‘quv kursi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali hamda Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish agentligi hamkorligida tashkil etildi.
О‘quv kursida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hududiy filiali bosh mutaxassislari A. Urinbaev va B. Alimov, shuningdek Davlat aktivlarini xususiylashtirish agentligi bosh mutaxassisi B. Juginisov ishtirok etdilar.
Tadbir davomida innovatsion iqtisodiyotni rivojlantirishda ilmiy va amaliy tadqiqotlarning o‘rni, shuningdek zamonaviy texnologiyalar, mahsulotlar va xizmatlarni ishlab chiqarishga joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Tinglovchilarga tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishda muhim vosita sifatida bo‘sh yer uchastkalari va ijaraga beriladigan davlat mulk obyektlaridan foydalanish imkoniyatlari haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, yoshlar orasida startap harakatini ommalashtirish, ularni tadbirkorlik muhitiga integratsiya qilish hamda istiqbolli innovatsion g‘oyalar asosida xususiy biznes subyektlarini tashkil etish masalalari alohida ta’kidlandi.
O‘quv kursi doirasida innovatsion va startap loyihalarni qo‘llab-quvvatlash, innovatsiyalarni joriy etish mexanizmlari hamda startap ekotizimini rivojlantirishning asosiy shart va mezonlariga oid batafsil axborot-taqdimot materiallari taqdim etildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar startap loyihalarni bosqichma-bosqich amalga oshirish, ularni moliyalashtirish hamda innovatsion tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amaliy bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.

On May 18, 2026, a targeted training course titled “Startup Basics” was held at the Youth Affairs Agency building in the city of Nukus. The event was organized by the Karakalpakstan Regional Branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship in cooperation with the Agency for the Preparation for Privatization and Privatization of State Assets.
The course was attended by senior specialists of the regional branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, A. Urinbaev and B. Alimov, as well as senior specialist of the Privatization Agency, B. Juginisov.
During the event, special attention was given to the role of scientific and applied research in the development of an innovative economy, as well as the implementation of modern technologies, products and services in production. Participants were informed about opportunities to utilize vacant land plots and state-owned properties available for lease as an important tool for developing entrepreneurial activity.
It was also emphasized that promoting the startup movement among young people, integrating them into the entrepreneurial environment and establishing private business entities based on promising innovative ideas are key priorities.
Within the training course, detailed presentations were delivered on current issues in supporting innovative and startup projects, mechanisms for implementing innovations and the key conditions and criteria for developing a startup ecosystem.
At the end of the course, participants gained practical knowledge and skills in the step-by-step implementation of startup projects, their financing and the support of innovative initiatives.