Termiz shahrida “Startap asoslari” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 28-aprel kuni Termiz davlat universiteti Biologiya fakulteti talabalari uchun Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Surxondaryo viloyati hududiy filiali tomonidan “Startap asoslari” mavzusida tadbir tashkil etildi. Unda talabalarni startap faoliyatiga jalb etish hamda ularda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Suhbat davomida startap tushunchasining mazmuni va uning innovatsion g‘oya asosida shakllanadigan hamda rivojlanishga yo‘naltirilgan faoliyat turi ekani haqida tushuntirish berildi. Shuningdek, g‘oyani shakllantirish, uni bosqichma-bosqich rivojlantirish, mijoz ehtiyojini aniqlash va unga mos yechim ishlab chiqish jarayonlari amaliy misollar orqali yoritildi.
Tadbir davomida innovatsion yondashuvlarning ahamiyati, zamonaviy texnologiyalar, jumladan IT, sun’iy intellekt va raqamli platformalarning biznesdagi o‘rni haqida ham ma’lumot berildi. Talabalarga startap loyihalarni shakllantirish, ularni bozor talablariga moslashtirish va amaliyotga joriy etish bo‘yicha muhim tavsiyalar taqdim etildi.

В Термезе состоялся круглый стол на тему «Основы стартапа»
28 апреля текущего года Территориальным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства Сурхандарьинской области для студентов факультета биологии Термезского государственного университета был организован круглый стол на тему «Основы стартапа». Особое внимание было уделено вовлечению студентов в стартап-деятельность и формированию у них предпринимательских навыков.
В ходе встречи было разъяснено содержание понятия «стартап» как вида деятельности, основанного на инновационной идее и направленного на развитие предпринимательской деятельности. Также были рассмотрены процессы формирования идеи, её поэтапного развития, определения потребностей клиентов и разработки соответствующих решений на основе практических примеров.
В рамках мероприятия также была представлена информация о значении инновационных подходов, роли современных технологий, включая IT, искусственный интеллект и цифровые платформы в бизнесе. Студентам были даны важные рекомендации по формированию стартап-проектов, их адаптации к требованиям рынка и внедрению в практическую деятельность.