Elektron tijorat va hunarmandchilik mahsulotlarini onlayn sotish bo‘yicha amaliy biznes tadbir tashkil etildi
13-04-2026 | 326
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Xorazm viloyati hududiy filiali hamda Xorazm viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamkorligida “Elektron tijorat sohasida biznesni boshlash va yuritish bo'yicha "Hunarmandchilik mahsulotlarini Wildberries elektron tijorat platformasi orqali sotishga ko'mak” mavzusida qisqa muddatli amaliy biznes tadbiri bo‘lib o‘tdi. O‘quv seminarda hunarmandchilik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Seminar davomida ishtirokchilarga elektron tijoratning zamonaviy imkoniyatlari, marketing strategiyalari hamda mahsulotlarni samarali sotish usullari bo‘yicha amaliy tushunchalar berildi. Shuningdek, marketpleyslar, xususan Wildberries platformasida savdoni yo‘lga qo‘yish bosqichlari atroflicha yoritildi.
Ishtirokchilarga mahsulotlarni platformaga joylashtirish, to‘g‘ri narx belgilash va buyurtmalarni samarali boshqarish jarayonlari bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi. Shuningdek, logistika jarayonlarini tashkil etish, to‘lov tizimlari bilan ishlash hamda qaytarish mexanizmlarini boshqarish masalalari ham tushuntirildi.
Seminar yakunida tadbirkorlar elektron tijorat sohasidagi mavjud imkoniyatlar va ularni amaliyotda qo‘llash bo‘yicha aniq bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar. Bu esa ularning kelgusidagi biznes faoliyatini rivojlantirishga xizmat qiladi.

Организовано практическое бизнес-мероприятие по электронной коммерции и онлайн-продаже продукции ремесленничества
13-04-2026 | 324
#GSBE #GraduateSchool #Khorezm #Ecommerce #Study
Хорезмский областной региональный филиал Высшей школы бизнеса и предпринимательства совместно с Управлением семьи и женщин Хорезмской области провели краткосрочное практическое бизнес-мероприятие на тему "Содействие в продаже ремесленнической продукции через платформу электронной коммерции Wildberries" по запуску и ведению бизнеса в сфере электронной коммерции. В учебном семинаре приняли участие предприниматели, занимающиеся ремесленнической деятельностью.
В ходе семинара участникам были предоставленны практические знания о современных возможностях электронной коммерции, маркетинговых стратегиях и методах эффективной продажи продукции. Также были подробно освещены этапы налаживания продаж на маркетплейсах, в частности, на платформе Wildberries.
Участникам были даны практические рекомендации по размещению продукции на платформе, правильному ценообразованию и процессам эффективного управления заказами. Также были разъяснены вопросы организации логистических процессов, работы с платежными системами и управления механизмами возврата.
По итогам семинара предприниматели получили конкретные знания и навыки по существующим возможностям в сфере электронной коммерции и их применению на практике. Это послужит развитию их будущей бизнес-деятельности.