Elektron tijorat va hunarmandchilik mahsulotlarini onlayn sotish bo‘yicha amaliy biznes tadbir tashkil etildi
13-04-2026 | 326
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Xorazm viloyati hududiy filiali hamda Xorazm viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamkorligida “Elektron tijorat sohasida biznesni boshlash va yuritish bo'yicha "Hunarmandchilik mahsulotlarini Wildberries elektron tijorat platformasi orqali sotishga ko'mak” mavzusida qisqa muddatli amaliy biznes tadbiri bo‘lib o‘tdi. O‘quv seminarda hunarmandchilik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Seminar davomida ishtirokchilarga elektron tijoratning zamonaviy imkoniyatlari, marketing strategiyalari hamda mahsulotlarni samarali sotish usullari bo‘yicha amaliy tushunchalar berildi. Shuningdek, marketpleyslar, xususan Wildberries platformasida savdoni yo‘lga qo‘yish bosqichlari atroflicha yoritildi.
Ishtirokchilarga mahsulotlarni platformaga joylashtirish, to‘g‘ri narx belgilash va buyurtmalarni samarali boshqarish jarayonlari bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi. Shuningdek, logistika jarayonlarini tashkil etish, to‘lov tizimlari bilan ishlash hamda qaytarish mexanizmlarini boshqarish masalalari ham tushuntirildi.
Seminar yakunida tadbirkorlar elektron tijorat sohasidagi mavjud imkoniyatlar va ularni amaliyotda qo‘llash bo‘yicha aniq bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar. Bu esa ularning kelgusidagi biznes faoliyatini rivojlantirishga xizmat qiladi.

A practical business event on electronic commerce and online sales of handicraft products was organized
13-04-2026 | 323
#GSBE #GraduateSchool #Khorezm #Ecommerce #Study
The Khorezm Regional Branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, together with the Khorezm Regional Department of Family and Women's Affairs, held a short-term practical business event titled "Assistance in Selling Handicraft Products via the Wildberries Electronic Commerce Platform" on starting and conducting business in the field of electronic commerce. Entrepreneurs engaged in handicraft activities participated in the training seminar.
During the seminar, participants were provided with practical knowledge on modern e-commerce opportunities, marketing strategies and methods for effective product sales. The stages of establishing sales on marketplaces, specifically on the Wildberries platform, were also covered in detail.
Participants were provided with practical recommendations on product placement on the platform, correct pricing and effective order management processes. Issues regarding the organization of logistical processes, work with payment systems, and the management of return mechanisms were also explained.
Following the seminar, entrepreneurs gained specific knowledge and skills regarding existing opportunities in the field of electronic commerce and their practical application. This will serve the development of their future business activities.