Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali tomonidan xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish sari dadil qadamlar
03-04-2026 | 780
#GSBE #GraduateSchool #Study #Entrepreneurship
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali hamda Namangan viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi o‘rtasida imzolangan kalendar-rejaga muvofiq hudud bo‘ylab tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida viloyatdagi xotin-qizlar uchun “Tadbirkorlik va biznes asoslari” qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etildi. Jumladan, Davlatobod va Norin tumanlari xotin-qizlar bo‘limlari hamkorligida ushbu hududlardagi xotin-qizlar uchun o‘quv kurslari o‘tkazildi.
Mashg‘ulotlar jarayonida ishtirokchilarga tadbirkorlik faoliyatini boshlashning huquqiy asoslari, biznes-reja tuzish, boshlang‘ich kapitalni shakllantirish, kredit va imtiyozlardan to‘g‘ri foydalanish hamda o‘z faoliyatini bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yish masalalari tushuntirildi. Chekka hududlarda tadbirkor ayollar safini kengaytirish, ularning samarali faoliyat yuritishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, qo‘shimcha imkoniyatlar taqdim etish hamda tijorat banklari bilan yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari atroflicha yoritildi.
O‘quv kurslari davomida xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish, hunarmandchilik, tikuvchilik, asalarichilik, tomorqadan unumli foydalanish hamda xizmat ko‘rsatish sohalari imkoniyatlaridan kengroq foydalanish, xotin-qizlar bandligini ta’minlash bo‘yicha taklif va tavsiyalar berildi.
Kursni tamomlagan tinglovchilar bilim va ko‘nikmalarini baholash maqsadida test sinovlari o‘tkazildi. Testdan muvaffaqiyatli o‘tgan tinglovchilarga Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining sertifikatlari taqdim etildi.

Смелые шаги в развитии женского предпринимательства со стороны Наманганского территориального филиала Высшей школы бизнеса и предпринимательства
03-04-2026 | 778
#GSBE #GraduateSchool #Study #Entrepreneurship
В соответствии с календарным планом, подписанным между Наманганским территориальным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства и Управлением семьи и женщин Наманганской области, в целях развития предпринимательства на территории региона для женщин области были организованы краткосрочные учебные курсы «Основы предпринимательства и бизнеса». В частности, в сотрудничестве с отделами по делам женщин Давлатабадского и Норинского районов для женщин этих районов были проведены учебные курсы.
В ходе занятий участницам были разъяснены правовые основы начала предпринимательской деятельности, составление бизнес-плана, формирование начального капитала, правильное использование кредитов и льгот, а также поэтапная организация собственной деятельности. Кроме того, подробно освещены вопросы расширения рядов женщин-предпринимателей в отдалённых районах, создания необходимых условий для их эффективной деятельности, предоставления дополнительных возможностей, а также налаживания тесного сотрудничества с коммерческими банками.
В рамках учебных курсов были даны рекомендации и предложения по развитию женского предпринимательства, более широкому использованию возможностей в сферах ремесленничества, швейного дела, пчеловодства, эффективного использования приусадебных участков и сферы услуг, а также обеспечению занятости женщин.
Слушатели, завершившие курс, были протестированы для оценки их знаний и навыков. Успешно прошедшим тестирование были вручены сертификаты Высшей школы бизнеса и предпринимательства.