Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi barqaror hamda mas’uliyatli boshqaruv tamoyillarini rivojlantirish yo‘lida
24-03-2026 | 282
#GSBE #GraduateSchool #PRME #UNGlobalCompact
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi 2024-yilning mart oyidan boshlab BMT Global shartnomasi yetakchilari sammiti tashabbusi bilan tashkil etilgan PRME (Principles for Responsible Management Education) tarmog‘iga rasman qo‘shildi.
PRME platformasi, BMT Global shartnomasi doirasida 2007-yilda asos solingan bo‘lib, tadbirkorlar va boshqaruvchilar uchun mas’uliyatli ta’lim berish orqali barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshiradi.
PRME missiyasi biznes va menejment sohasidagi ta’limni transformatsiya qilish hamda kelajak yetakchilarida mas’uliyat hissini shakllantirishga qaratilgan. Hozirgi kunda dunyo bo‘ylab 850 dan ortiq biznes maktablarini birlashtirgan ushbu tarmoq iqtisodiy samaradorlik, ijtimoiy mas’uliyat va ekologik barqarorlik o‘rtasidagi muvozanatni ta’minlay oladigan rahbarlarni tayyorlashda yetakchi platforma hisoblanadi.
PRME doirasidagi xalqaro hamkorlik Oliy maktab faoliyatining muhim strategik yo‘nalishlaridan biridir. Ushbu tarmoqqa a’zo bo‘lish Oliy maktab mas’uliyatli boshqaruv ta’limining yetti asosiy tamoyilini qabul qilganini hamda ularni o‘quv jarayoni va tadqiqot faoliyatiga izchil integratsiya qilayotganini anglatadi. Shu munosabat bilan, ta’lim dasturlariga ESG yondashuvlari, yashil iqtisodiyot, korporativ boshqaruv va mas’uliyatli biznes yuritish bo‘yicha zamonaviy o‘quv kurslari faol joriy etilmoqda.
Bizning asosiy maqsadimiz – davlat va xususiy sektor uchun o‘zgaruvchan global iqtisodiyot sharoitida samarali ishlay oladigan hamda mamlakatning barqaror kelajagiga hissa qo‘shadigan mas’uliyatli va innovatsion fikrlaydigan rahbarlarni tayyorlashdir.

Высшая школа бизнеса и предпринимательства на пути развития принципов устойчивого и ответственного управления
24-03-2026 | 280
Высшая школа бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан с марта 2024 года официально присоединилась к PRME (Principles for Responsible Management Education), созданной по инициативе саммита лидеров Глобального Договора ООН.
PRME, созданная в 2007 году в рамках инициативы Глобального договора ООН, реализует цели устойчивого развития через ответственное образование для предпринимателей и управленцев.
Миссия PRME направлена на трансформацию образования в сфере бизнеса и менеджмента, а также развитие ответственности в лидерах будущего. В настоящее время PRME объединяет более чем 850 школ бизнеса по всему миру и является ведущей платформой для подготовки лидеров, способных обеспечить баланс между экономическими показателями, социальной ответственностью и экологической устойчивостью.
Международное партнёрство в рамках PRME является важным стратегическим направлением деятельности Высшей школы. Присоединение к PRME означает, что Высшая школа бизнеса принимает семь ключевых принципов ответственного управленческого образования, последовательно интегрирует их в учебный процесс и исследовательскую деятельность.
В образовательные программы активно внедряются современные курсы по ESG-подходам, зелёной экономике, корпоративному управлению и ответственному ведению бизнеса.
Наша основная цель – подготовка ответственных и инновационно мыслящих руководителей для государственного и частного секторов, способных эффективно работать в условиях меняющейся глобальной экономики и вносить вклад в устойчивое будущее страны.