Namangan viloyati hududiy filiali tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish sari dadil qadamlar
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha “Tadbirkorlik va biznes asoslari” qisqa muddatli oʻquv kurslari tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Namangan viloyati Ichki ishlar boshqarmasi Jamoat xavfsizligi xizmati Probatsiya bo‘limi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali o‘rtasidagi hamkorlik doirasida viloyat hududlari bo`ylab qisqa muddatli o`quv kurslari tashkil etildi.
To‘raqo‘rg‘on tumani IIB Probatsiya nazorati ostidagi yoshlarni jamiyatga moslashtirish, ularni bandligini ta’minlash hamda tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish maqsadida 2026 yilning 16-20 fevral sanalarida “Tadbirkorlik va biznes asoslari” o‘quv dasturi asosida mashg‘ulotlar tashkil etildi.
Mazkur o‘quv kurslari Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi oldiga qo‘yilgan asosiy vazifalar va faoliyat yo‘nalishlari asosida o‘tkazildi. Kurs davomida kambag‘allikni qisqartirish, “mahallabay” ishlash tizimi, ishsizlikni kamaytirish, aholi daromadlarini oshirish, tadbirkorlarga berilayotgan soliq imtiyozlari, mahallada tadbirkorlikni rivojlantirishning ichki imkoniyatlarini aniqlash va ishga solish masalalari yoritildi.
Shuningdek, aholining oilaviy tadbirkorligini rivojlantirish, oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida kredit va subsidiyalar olishga ko‘maklashish, “E-Auksion” savdo platformasi orqali mahallalardagi bo‘sh bino va yer maydonlarini belgilangan tartibda tadbirkorlik subyektlariga ajratish bo‘yicha tegishli ma’lumotlar berildi. Unda yoshlarning qiziqishi va layoqatidan kelib chiqib, turli kasb yo‘nalishlari bo‘yicha zarur tavsiyalar berildi.
Mashg‘ulot jarayonida ishtirokchilarga tadbirkorlik faoliyatini boshlashning huquqiy asoslari, biznes reja tuzish, boshlang‘ich kapitalni shakllantirish, kredit va imtiyozlardan to'g'ri foydalanish hamda o‘z faoliyatini bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yish masalalari atroflicha tushuntirildi.
Yoshlarni mustaqil hayotga tayyorlash, ularni doimiy ish bilan ta’minlash, takroriy jinoyat va huquqbuzarliklar sodir etishlarini oldini olish hamda jamiyatda munosib o‘rin egallashi yuzasidan tushuntirishlar olib borildi.
Oʻquv kursini tamomlagan tinglovchilar bilim va koʻnikmalarini baholash uchun test tizimi orqali sinovdan oʻtkazildilar. Test sinovlaridan muvaffaqiyatli oʻtgan oʻquv kurslari tinglovchilariga Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining sertifikatlari taqdim etildi.

Смелые шаги в направлении развития предпринимательства со стороны Наманганского регионального филиала
24-02-2026 | 369
#GSBE #GraduateSchool #Study #Entrepreneurship
Наманганским региональным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства организованы краткосрочные учебные курсы по развитию предпринимательства "Основы бизнеса и предпринимательства".
В рамках сотрудничества между Службой пробации Наманганского регионального управления внутренних дел Республики Узбекистан и Наманганским региональным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан, были организованы краткосрочные курсы по всей территории региона.
В целях социальной адаптации молодежи, находящейся под контролем пробации, обеспечения их занятости и вовлечения в предпринимательскую деятельность, в период с 16 по 20 февраля 2026 года в Туракурганском районе проведены краткосрочные курсы по программе «Основы бизнеса и предпринимательства».
Курсы проводились в соответствии с основными задачами и направлениями деятельности Высшей школы бизнеса и предпринимательства. В ходе обучения были освещены вопросы сокращения бедности, работы по системе «махаллабай», снижения безработицы, повышения доходов населения, налоговых льгот для предпринимателей, выявления и использования внутренних возможностей для развития предпринимательства в махаллях.
Также была предоставлена информация о развитии семейного предпринимательства, помощи в получении кредитов и субсидий в рамках программы семейного бизнеса, а также о выделении пустующих зданий и земельных участков для субъектов предпринимательства через торговую платформу «E-Auction». В зависимости от интересов и способностей молодежи, участникам давались рекомендации по различным направлениям профессий.
Во время занятий участникам подробно объяснялись правовые основы начала предпринимательской деятельности, составление бизнес-плана, формирование стартового капитала, правильное использование кредитов и льгот, а также поэтапное построение своей деятельности.
Проводились разъяснения по подготовке молодежи к самостоятельной жизни, обеспечению их постоянной занятости, предотвращению повторных преступлений и правонарушений, а также занятию достойного места в обществе.
Слушатели, завершившие учебный курс, прошли тестирование для оценки своих знаний и навыков. Успешно прошедшие тестирование слушатели получили сертификаты Высшей школы бизнеса и предпринимательства.