Namangan viloyati hududiy filiali tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish sari dadil qadamlar
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha “Tadbirkorlik va biznes asoslari” qisqa muddatli oʻquv kurslari tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Namangan viloyati Ichki ishlar boshqarmasi Jamoat xavfsizligi xizmati Probatsiya bo‘limi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali o‘rtasidagi hamkorlik doirasida viloyat hududlari bo`ylab qisqa muddatli o`quv kurslari tashkil etildi.
To‘raqo‘rg‘on tumani IIB Probatsiya nazorati ostidagi yoshlarni jamiyatga moslashtirish, ularni bandligini ta’minlash hamda tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish maqsadida 2026 yilning 16-20 fevral sanalarida “Tadbirkorlik va biznes asoslari” o‘quv dasturi asosida mashg‘ulotlar tashkil etildi.
Mazkur o‘quv kurslari Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi oldiga qo‘yilgan asosiy vazifalar va faoliyat yo‘nalishlari asosida o‘tkazildi. Kurs davomida kambag‘allikni qisqartirish, “mahallabay” ishlash tizimi, ishsizlikni kamaytirish, aholi daromadlarini oshirish, tadbirkorlarga berilayotgan soliq imtiyozlari, mahallada tadbirkorlikni rivojlantirishning ichki imkoniyatlarini aniqlash va ishga solish masalalari yoritildi.
Shuningdek, aholining oilaviy tadbirkorligini rivojlantirish, oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida kredit va subsidiyalar olishga ko‘maklashish, “E-Auksion” savdo platformasi orqali mahallalardagi bo‘sh bino va yer maydonlarini belgilangan tartibda tadbirkorlik subyektlariga ajratish bo‘yicha tegishli ma’lumotlar berildi. Unda yoshlarning qiziqishi va layoqatidan kelib chiqib, turli kasb yo‘nalishlari bo‘yicha zarur tavsiyalar berildi.
Mashg‘ulot jarayonida ishtirokchilarga tadbirkorlik faoliyatini boshlashning huquqiy asoslari, biznes reja tuzish, boshlang‘ich kapitalni shakllantirish, kredit va imtiyozlardan to'g'ri foydalanish hamda o‘z faoliyatini bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yish masalalari atroflicha tushuntirildi.
Yoshlarni mustaqil hayotga tayyorlash, ularni doimiy ish bilan ta’minlash, takroriy jinoyat va huquqbuzarliklar sodir etishlarini oldini olish hamda jamiyatda munosib o‘rin egallashi yuzasidan tushuntirishlar olib borildi.
Oʻquv kursini tamomlagan tinglovchilar bilim va koʻnikmalarini baholash uchun test tizimi orqali sinovdan oʻtkazildilar. Test sinovlaridan muvaffaqiyatli oʻtgan oʻquv kurslari tinglovchilariga Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining sertifikatlari taqdim etildi.

Bold steps towards the development of entrepreneurship by the Namangan regional branch
The Namangan regional branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship organized short-term training courses on the development of entrepreneurship "Fundamentals of Entrepreneurship and Business".
Within the framework of cooperation between the Probation Department of the Public Security Service of the Namangan regional Department of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Namangan regional branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, short-term training courses were organized throughout the regions of the region.
In order to adapt young people under probation control of the Turakurgan district Internal Affairs Department to society, ensure their employment and attract them to entrepreneurial activities, trainings were organized on February 16-20, 2026 based on the "Fundamentals of Entrepreneurship and Business" training program.
These training courses were conducted based on the main tasks and areas of activity set for the Graduate School of Business and Entrepreneurship. During the course, issues such as poverty reduction, the "mahallabay" system of work, reducing unemployment, increasing population incomes, tax incentives provided to entrepreneurs, identifying and implementing internal opportunities for developing entrepreneurship in the mahalla were covered.
Also, relevant information was provided on the development of family entrepreneurship among the population, assistance in obtaining loans and subsidies within the framework of the family entrepreneurship program and the allocation of vacant buildings and land plots in mahallas to business entities in accordance with the established procedure through the "E-Auction" trading platform. It provided necessary recommendations on various professional areas based on the interests and abilities of young people.
During the training, the participants were explained in detail the legal framework for starting a business, drawing up a business plan, forming start-up capital, properly using loans and benefits and gradually establishing their own activities.
Explanations were given on preparing young people for independent life, providing them with permanent employment, preventing them from committing repeated crimes and offenses and taking a worthy place in society.
The participants who completed the training course were tested using a test system to assess their knowledge and skills. Participants of the training courses who successfully passed the test system were awarded certificates from the Graduate School of Business and Entrepreneurship.