Soliq stavkalari va yangi tashkil etilgan korxonalarga soliq rejimini tanlash bo‘yicha seminar-trening
15-12-2025 | 254
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida MBA magistratura mutaxassisliklari (Moliyа, Global menejment va Raqamli iqtisodiyot) tinglovchilari uchun “Soliq stavkalari va yangi tashkil etilgan korxonalarda soliq rejimini tanlash va qo‘llash bo‘yicha takliflar” mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash xizmat ko‘rsatish bo‘limi bosh inspektori B.I. Quvondiqov, Yirik soliq to‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish bo‘limi bosh inspektori F.M. Boboyev hamda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi “Loyiha boshqaruvi” kafedrasi professor-o‘qituvchilari B.B. Alimov va T.B. Imomkulov ma’ruzachi sifatida ishtirok etishdi.
Seminar-trening davomida tinglovchilar QQS, foyda solig’i, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig’i, ijtimoiy soliqlar, mol-mulk solig’i, yer solig’i, suv resurslaridan foydalanish solig’i, aktsiz solig’i, yer qa’ridan foydalanish solig’i va aylanmadan olinadigan soliqlar kabi turli soliq turlari va ularning stavkalari bilan tanishdilar. Shu bilan birga, yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun kassa apparati orqali QR kodli to‘lovlar va soliq deklaratsiyalarini to‘ldirish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Tinglovchilar savol-javob jarayonida faol ishtirok etib, soliq masalalari bo‘yicha batafsil javob olish imkoniga ega bo‘lishdi. Mashg‘ulot davomida ular o‘z faoliyat sohalaridagi real vaziyatlar (case-study) asosida muhokamalarda qatnashib, amaliy topshiriqlar orqali soliq tizimi, stavkalar va hisobot topshirish jarayonlari bo‘yicha ko‘nikmalarini mustahkamlash imkoniga ega bo‘ldilar.
Seminar-trening yakunida tinglovchilar soliq tizimi bo‘yicha o‘z bilim va amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlab, turli masalalarini real holatlarda qo‘llash bo‘yicha tajriba orttirdilar. Bunday interaktiv mashg‘ulotlar tinglovchilarga nazariy bilimlarini amaliyot bilan mustahkamlash, innovatsion yondashuvlarni o‘rganish va boshqaruv ko‘nikmalarini rivojlantirish imkonini beradi.

Семинар-тренинг по налоговым ставкам и выбору налогового режима для вновь созданных предприятий
В Высшей школе бизнеса и предпринимательства для слушателей магистратуры MBA по специальностям «Финансы», «Глобальный менеджмент» и «Цифровая экономика» состоялся семинар-тренинг на тему «Предложения по выбору и применению налогового режима и налоговых ставок для вновь созданных предприятий».
В мероприятии в качестве спикеров приняли участие главный инспектор отдела по оказанию услуг поддержки предпринимательства Б.И. Кувондиков, главный инспектор отдела по обслуживанию крупных налогоплательщиков Ф.М. Бобоев, а также профессорско-преподавательский состав кафедры «Управление проектами» Высшей школы бизнеса и предпринимательства — Б.Б. Алимов и Т.Б. Имомкулов.
В ходе семинар-тренинга слушатели ознакомились с различными видами налогов и их ставками, такими как налог на добавленную стоимость, налог на прибыль, подоходный налог с физических лиц, социальный налог, налог на имущество, земельный налог, налог за пользование водными ресурсами, акцизный налог, налог за пользование недрами и налог с оборота. Кроме того, были проведены практические занятия по осуществлению QR-кодных платежей через кассовые аппараты для индивидуальных предпринимателей, а также по заполнению налоговых деклараций.
Слушатели активно участвовали в процессе вопросов и ответов, получая подробные разъяснения по налоговым вопросам. В ходе занятий слушатели принимали участие в обсуждениях на основе реальных ситуаций из своих сфер деятельности (case study) и с помощью практических заданий закрепляли навыки в области налоговой системы, налоговых ставок и порядка сдачи отчетности.
По итогам семинар-тренинга слушатели укрепили свои знания и практические навыки в сфере налоговой системы, а также приобрели опыт применения полученных знаний в реальных условиях. Подобные интерактивные занятия позволяют слушателям эффективно сочетать теоретические знания с практикой, осваивать инновационные подходы и развивать управленческие компетенции.