ESG o‘quv dasturining ilk bitiruvchilariga sertifikatlar topshirildi
2026-yil 3-iyul kuni “UzAssets” AJ tomonidan Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida hamda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bilan hamkorlikda yirik davlat kompaniyalari mutaxassislari uchun tashkil qilingan ESG o‘quv dasturining ilk bitiruvchilariga sertifikatlar topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tantanali tadbir doirasida mamlakatimizdagi barcha davlat korxonalari xodimlari uchun ESG bo‘yicha ta’lim olish imkoniyatini yaratadigan yangi onlayn platforma taqdimoti ham o‘tkazildi.
Mazkur dasturning asosiy maqsadlari va ahamiyati bevosita davlat korxonalarining kapital jalb qilish imkoniyatlarini kengaytirish, investorlar ishonchini oshirish hamda xalqaro bozorlarga, jumladan IPO va xususiylashtirish jarayonlariga chiqishiga ko‘maklashishdan iboratdir. Shu bilan birga, davlat kompaniyalarining ichki kadrlari va milliy ekspertizasini rivojlantirishga, ESG xavflarini tizimli boshqarish hamda xalqaro standartlarga mos keladigan moliyaviy bo‘lmagan hisobotlar sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Kelajakda ushbu yo‘nalishda ichki trenerlarni tayyorlash, korxonalarning yuqori bo‘g‘in rahbarlari uchun maxsus o‘quv modullarini joriy etish va markazni ta’lim, ekspertlik hamda amaliyotni o‘zida birlashtiruvchi yagona milliy platformaga aylantirish rejalashtirilgan.

Award Ceremony Held for the First Graduates of the ESG Training Program
On July 3, 2026, "UzAssets" JSC, with the support of the Asian Development Bank and in cooperation with the Graduate School of Business and Entrepreneurship, held a graduation ceremony to award certificates to the first cohort of the ESG training program designed for specialists of large state-owned enterprises. As part of this celebratory event, a new online platform was also presented, which will provide ESG training opportunities for employees of all state-owned enterprises across the country.
The primary objectives and significance of this program lie in expanding the capital-raising capabilities of state-owned companies, boosting investor confidence, and facilitating their entry into international markets, including IPO and privatization processes. Concurrently, it serves to develop internal human resources and national expertise within state companies, systematically manage ESG risks, and improve the quality of non-financial reporting in line with international standards.
Future plans in this area include training internal instructors, introducing specialized educational modules for top-level executives of enterprises, and transforming the center into a unified national platform that integrates education, expertise, and practical application.