Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi
19-06-2026 | 673
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xo‘jayli tumanida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali tomonidan “Mikrokreditbank” ATB, “Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi” AJ hamda Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazining Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali bilan hamkorlikda aholi va yoshlar uchun o‘quv seminari tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish, moliyaviy savodxonlikni oshirish hamda fuqarolarni biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mavjud davlat dasturlari va imkoniyatlari bilan tanishtirishdan iborat bo‘ldi.
Seminar davomida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali vakillari tomonidan aholi o‘rtasida tadbirkorlik kompetensiyalarini rivojlantirish, o‘quv va malaka oshirish dasturlari, shuningdek, muvaffaqiyatli biznes yuritishda zamonaviy bilim va ko‘nikmalarning ahamiyati haqida ma’lumotlar berildi. Shuningdek, biznes tafakkurini shakllantirish, istiqbolli biznes g‘oyalarni ishlab chiqish va mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Seminar doirasida hamkor tashkilotlar mutaxassislari tomonidan tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari, imtiyozli kreditlash shartlari, biznes loyihalarni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari, elektron onlayn-auksionlarda ishtirok etish tartibi hamda aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan ma’lumotlar taqdim etildi.
Seminar yakunida ishtirokchilar tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish va rivojlantirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar hamda o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan batafsil javoblar oldilar.

Каракалпакский региональный филиал Высшей школы бизнеса и предпринимательства провел семинар по развитию предпринимательства
19-06-2026 | 648
В Ходжейлийском районе Республики Каракалпакстан Каракалпакским региональным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства совместно с АКБ «Микрокредитбанк», АО «Компания по развитию предпринимательства» и Каракалпакстанским филиалом Центра организации электронных онлайн-аукционов был организован учебный семинар для населения и молодёжи.
Мероприятие было направлено на развитие предпринимательских навыков, повышение финансовой грамотности и информирование граждан о возможностях государственной поддержки бизнеса.
В ходе семинара представители Каракалпакского регионального филиала Высшей школы бизнеса и предпринимательства рассказали о проводимой работе по развитию предпринимательских компетенций населения, программах обучения и повышения квалификации, а также о важности современных знаний и навыков для успешного ведения бизнеса. Особое внимание было уделено вопросам формирования бизнес-мышления, разработки перспективных бизнес-идей и эффективного использования существующих возможностей для открытия собственного дела.
В рамках семинара специалисты партнерских организаций ознакомили участников с действующими механизмами финансовой поддержки предпринимательства, условиями льготного кредитования, возможностями сопровождения бизнес-проектов, участия в электронных онлайн-аукционах и мерами социальной поддержки населения.
По итогам семинара участники получили полезные рекомендации по развитию предпринимательской деятельности, а также ответы на интересующие их вопросы от представителей организаций-партнеров.