O‘quv kursidan muvaffaqiyatli biznes loyihasigacha
Xatirchi tumanida tashkil etilgan “Tadbirkorlik va biznes asoslari” o‘quv kursida Chechakota MFYda yashovchi, “Temir daftar” ro‘yxatida turuvchi F. Xo‘jamurodova ham faol ishtirok etdi.
Kurs davomida ishtirokchilarga tadbirkorlikni tashkil etish, biznes-reja ishlab chiqish, moliyaviy savodxonlik, marketing, bozor talabini o‘rganish hamda biznesni samarali boshqarish bo‘yicha zarur bilim va ko‘nikmalar berildi.
Shuningdek, filial mutaxassislari tomonidan biznes-rejalarni tayyorlash, loyihalarning iqtisodiy samaradorligini baholash hamda imtiyozli kreditlar, ssudalar va subsidiyalarni olish tartibi yuzasidan amaliy yordam va maslahatlar taqdim etildi.
O‘quv jarayonida olingan bilimlar va ko‘rsatilgan amaliy ko‘mak natijasida F. Xo‘jamurodova 20 million so‘m miqdorida imtiyozli kredit mablag‘ini jalb qildi va o‘z xonadonida issiqxona xo‘jaligini yo‘lga qo‘ydi.
Natijada 2 nafar fuqaro doimiy ish o‘rni bilan ta’minlandi hamda oila uchun barqaror daromad manbai yaratildi. Ushbu loyiha hududda aholi bandligini oshirish va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.

От учебного курса до успешного бизнес-проекта
Навоийский региональный филиал Высшей школы бизнеса и предпринимательства продолжает последовательно реализовывать мероприятия, направленные на развитие предпринимательской деятельности населения, обеспечение занятости и укрепление экономической стабильности семей.
В организованном в Хатырчинском районе учебном курсе “Основы бизнеса и предпринимательства” активное участие приняла жительница МСГ Чечакота Ф. Хужамуродова, состоящая в списке “Железная тетрадь”.
В ходе курса участникам были предоставлены необходимые знания и навыки по организации предпринимательской деятельности, разработке бизнес-плана, финансовой грамотности, маркетингу, изучению рыночного спроса и эффективному управлению бизнесом.
Также специалисты филиала оказали практическую помощь и консультации по разработке бизнес-планов, оценке экономической эффективности проектов, а также порядку получения льготных кредитов, ссуд и субсидий.