Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filialiIT Park Namangan filiali hamda "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi" Namangan viloyati vakillari ishtirokida yoshlar va talabalar uchun “Startap asoslari”  kursi doirasida seminar o‘tkazildi.
Seminar davomida ishtirokchilar uchun "Startaplarni qo‘llab-quvvatlash kompleks ekotizimi", "Startap va innovatsiyalar" hamda "Onlayn savdolarni tashkil etish, davlat mulklarini sotish va ijaraga berish hamda tadbirkorlik uchun yer uchastkalarini sotish" mavzularida o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etildi.
Mashg‘ulotlarni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali bosh mutaxassisi X. Xikmatov, IT Park Namangan viloyat hududiy filiali startaplarni rivojlantirish bo'yicha menejeri Z. Маmаdaliyev va Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish AJ Namangan viloyati filiali bosh mutaxassisi A. Mirzaxmedovlar olib borishdi.
O‘quv jarayonida ishtirokchilarga startaplar, ularni qo‘llab-quvvatlash va amalga oshirish mexanizmlari, shuningdek, “E-auksion” elektron savdo platformasi va “E-auksion shop” elektron savdo do‘koni orqali mulklarni xarid qilish hamda xususiy buyurtmalar yaratish yuzasidan amaliy bilim va ko‘nikmalar berildi.
Mazkur seminar hududlardagi yoshlarning startap loyihalari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish, ularning innovatsion va tadbirkorlik salohiyatini rivojlantirish hamda loyihalarni samarali ishlab chiqish va boshqarish kompetensiyalarini mustahkamlashga xizmat qildi.

Семинар в рамках курса «Основы стартапов» в Наманганской области
В Наманганской области в рамках курса «Основы стартапов» был проведён семинар с участием представителей Наманганского областного регионального филиала Высшей школы бизнеса и предпринимательства, филиала IT Park Namangan, а также регионального представительства Наманганской области АО «Центр организации электронных онлайн-аукционов».
В ходе семинара для молодёжи и студентов были организованы обучающие занятия по темам «Комплексная экосистема поддержки стартапов», «Стартапы и инновации», а также «Организация онлайн-торгов, продажа и аренда государственного имущества, реализация земельных участков для предпринимательской деятельности».
Занятия провели главный специалист регионального филиала Высшей школы бизнеса и предпринимательства Наманганской области Х. Хикматов, менеджер по развитию стартапов регионального филиала IT Park Namangan З. Мамадалиев и главный специалист Наманганского филиала АО «Центр организации электронных онлайн-аукционов» А. Мирзахмедов.
В ходе учебного процесса участникам была предоставлена практическая информация о стартапах, механизмах их поддержки и реализации, а также возможностях электронной торговой платформы «E-auksion» и интернет-магазина «E-auksion shop» по приобретению имущества и созданию индивидуальных заказов.
Проведённый семинар способствовал повышению знаний и навыков молодёжи в сфере стартап-проектов, развитию их инновационного и предпринимательского потенциала, а также укреплению компетенций в области разработки и эффективного управления проектами.