“Biznesga ilk qadam” loyihasi doirasida seminar o‘tkazildi
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali, Namangan viloyati Kasbiy taʼlim boshqarmasi hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Namangan viloyati hududiy boshqarmasi hamkorligida yoshlar va talabalar uchun “Biznesga ilk qadam” loyihasi doirasida navbatdagi seminar tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga tadbirkorlikning asosiy tamoyillari, biznes yuritish yo‘llari, zamonaviy biznes muhitidagi imkoniyatlar, biznes g‘oyalarni shakllantirish va rejalashtirish, moliyaviy savodxonlikni oshirish hamda davlat tomonidan taqdim etilayotgan imtiyoz va grantlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Mashg‘ulotlar davomida davlat aktivlarini realizatsiya qilish (xususiylashtirish), ijaraga berishning ochiq va shaffof mexanizmlari hamda davlat-xususiy sheriklik yo‘nalishidagi amaliy jarayonlar yuzasidan ham tushuntirishlar berildi.
Seminar yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan batafsil javob oldilar va tadbirkorlik faoliyatini boshlash bo‘yicha amaliy tavsiyalar bilan tanishdilar. Tadbir yoshlarning biznesga bo‘lgan qiziqishini oshirish va ularning amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qildi.

A seminar was held within the framework of the "First Step to Business" project
The regional branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship of Namangan Region, the Department of Vocational Education of Namangan Region and the Regional Department of the State Asset Management Agency of Namangan Region organized the next seminar for young people and students within the framework of the project "The First Step to Business".
During the event, the participants were given detailed information about the main principles of entrepreneurship, ways of doing business, opportunities in the modern business environment, formation and planning of business ideas, increasing financial literacy and the benefits and grants provided by the state.
During the training explanations were also given regarding the realization (privatization) of state assets, open and transparent mechanisms of leasing and practical processes in the direction of public-private partnership.
At the end of the seminar the participants received detailed answers to their questions from experts and got acquainted with practical recommendations for starting an entrepreneurial activity. The event served to increase the interest of young people in business and to develop their practical skills.