“Biznesga ilk qadam” loyihasi doirasida seminar o‘tkazildi
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali, Namangan viloyati Kasbiy taʼlim boshqarmasi hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Namangan viloyati hududiy boshqarmasi hamkorligida yoshlar va talabalar uchun “Biznesga ilk qadam” loyihasi doirasida navbatdagi seminar tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga tadbirkorlikning asosiy tamoyillari, biznes yuritish yo‘llari, zamonaviy biznes muhitidagi imkoniyatlar, biznes g‘oyalarni shakllantirish va rejalashtirish, moliyaviy savodxonlikni oshirish hamda davlat tomonidan taqdim etilayotgan imtiyoz va grantlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Mashg‘ulotlar davomida davlat aktivlarini realizatsiya qilish (xususiylashtirish), ijaraga berishning ochiq va shaffof mexanizmlari hamda davlat-xususiy sheriklik yo‘nalishidagi amaliy jarayonlar yuzasidan ham tushuntirishlar berildi.
Seminar yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan batafsil javob oldilar va tadbirkorlik faoliyatini boshlash bo‘yicha amaliy tavsiyalar bilan tanishdilar. Tadbir yoshlarning biznesga bo‘lgan qiziqishini oshirish va ularning amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qildi.

Проведён семинар в рамках проекта «Первый шаг в бизнес»
При участии специалистов территориального филиала Высшей школы бизнеса и предпринимательства Наманганской области, Управления профессионального образования Наманганской области, а также Наманганского областного территориального управления Агентства по управлению государственными активами был проведён очередной семинар для молодёжи и студентов в рамках проекта «Первый шаг в бизнес».
В ходе мероприятия участникам были подробно разъяснены основные принципы предпринимательства, пути ведения успешного бизнеса, возможности современной бизнес-среды, а также вопросы формирования и планирования бизнес-идей, повышения финансовой грамотности и предоставляемых государством льгот и грантов.
Также в рамках занятия были рассмотрены практические аспекты реализации государственных активов (приватизации), прозрачные механизмы их аренды, а также направления государственно-частного партнёрства.
В завершение семинара участники получили подробные ответы на интересующие их вопросы от специалистов и ознакомились с практическими рекомендациями по началу предпринимательской деятельности. Мероприятие способствовало повышению интереса молодёжи к бизнесу и развитию их практических навыков.