To‘rtko‘l tumanida tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha moliyaviy imkoniyatlar haqida seminar o‘tkazildi
06-05-2026 | 503
#GSBE #GraduateSchool #Finance #Credit
2026-yil 6-may kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi To‘rtko‘l tumani hokimligi binosida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali hamda Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi hududiy filiali hamkorligida seminar-trening tashkil etildi.
Tadbirda tumandagi kichik va o‘rta biznes vakillari, shuningdek tijorat banklari mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Seminar davomida ishtirokchilarga tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan mavjud moliyaviy instrumentlar bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazildi. Jumladan, kafillik, kompensatsiya, ulush kiritish hamda resurs ajratish mexanizmlari haqida tushuntirishlar berildi.
Mazkur mexanizmlar orqali tadbirkorlarning moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirish, investitsiya jalb qilishni yengillashtirish hamda kredit olish jarayonlarini soddalashtirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, kichik va o‘rta biznes subyektlarini qo‘llab-quvvatlash, ularning loyihalarini moliyalashtirish va bank xizmatlaridan samarali foydalanish imkoniyatlarini oshirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar batafsil javob berdi hamda bunday amaliy uchrashuvlarni kelgusida ham davom ettirish rejalashtirilgani ta’kidlandi.

В Турткульском районе обсудили финансовые возможности поддержки предпринимателей
6 мая 2026 года в здании хокимията Туркульского района Республики Каракалпакстан был организован семинар-тренинг, проведённый совместно Каракалпакстанским региональным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства и региональным филиалом Компании по развитию предпринимательства.
В мероприятии приняли участие представители малого и среднего бизнеса района, а также ответственные сотрудники коммерческих банков.
В ходе семинара участникам были представлены действующие финансовые инструменты поддержки предпринимательства. В частности, были разъяснены механизмы предоставления гарантий, компенсаций, участия в капитале и выделения ресурсов.
Обсуждались вопросы расширения финансовых возможностей предпринимателей, упрощения привлечения инвестиций и облегчения процедур получения кредитных средств.
Также были даны практические рекомендации по эффективному использованию банковских услуг и развитию проектов субъектов малого и среднего бизнеса.
В завершение мероприятия специалисты ответили на вопросы участников и отметили, что подобные практические встречи планируется проводить на регулярной основе.