Yoshlar uchun “Eng yaxshi g‘oya” loyihasi doirasida startap va elektron savdolar bo‘yicha seminar o‘tkazildi
22-04-2026 | 288
#GSBE #GraduateSchool #Seminar #Startup #Entrepreneurship
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali, IT Park Namangan viloyati filiali hamda “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi” Namangan viloyati vakillari ishtirokida yoshlar va talabalar uchun “Eng yaxshi g‘oya” loyihasi doirasida navbatdagi seminar tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga “Startaplarni qo‘llab-quvvatlash kompleks ekotizimi” hamda “Onlayn savdolarni tashkil etish, davlat mulklarini sotish va ijaraga berish, shuningdek tadbirkorlik uchun yer uchastkalarini sotish” mavzularida o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazildi.
Mashg‘ulotlarni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Namangan viloyati hududiy filiali bosh mutaxassisi X. Xikmatov, IT Park Namangan viloyati filiali startaplarni rivojlantirish bo‘yicha menejeri Z. Mamadaliyev hamda “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ Namangan viloyati filiali bosh mutaxassisi A. Mirzaxmedov olib bordi.
O‘quv jarayonida ishtirokchilarga startaplar faoliyati, ularni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari, shuningdek “E-auksion” elektron savdo platformasi va “E-auksion shop” orqali mulklarni xarid qilish hamda xususiy buyurtmalarni shakllantirish bo‘yicha amaliy bilim va ko‘nikmalar berildi.
Mazkur seminar yoshlarning startaplar bo‘yicha bilimini oshirish, tadbirkorlik salohiyatini rivojlantirish hamda loyiha boshqaruvi ko‘nikmalarini mustahkamlashga xizmat qildi.

A seminar on startups and e-commerce was held within the framework of the “Best Idea” project for youth
22-04-2026 | 286
The next seminar for youth and students was held within the framework of the “Best Idea” project with the participation of representatives of the Namangan regional branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, Namangan regional branch of the IT Park, and the Namangan regional branch of the “Center for Organizing Electronic Online Auctions”.
During the event, the participants were given training on the topics of “A comprehensive ecosystem for supporting startups” and “Organizing online sales, selling and leasing state property, as well as selling land plots for entrepreneurship”.
The training was conducted by the chief specialist of the Namangan regional branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, Kh. Khikmatov, the manager for startup development of the IT Park, Namangan regional branch, Z. Mamadaliyev, and the chief specialist of the Namangan regional branch of the “Organizing Electronic Online Auctions” JSC, A. Mirzakhmedov.
During the training, participants were provided with practical knowledge and skills on the activities of startups, their support mechanisms, as well as on purchasing properties and forming private orders through the “E-auction” electronic trading platform and “E-auction shop”.
This seminar served to increase young people's knowledge of startups, develop their entrepreneurial potential and strengthen project management skills.