Joriy yilning 22-aprel kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Farg‘ona viloyati hududiy filiali tomonidan O‘zbekiston Yoshlar ishlari agentligi Farg‘ona viloyat boshqarmasi, IT-park Farg‘ona filiali, Yoshlar texnoparki, O‘zLiDeP Farg‘ona viloyat kengashi hamda “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ Farg‘ona viloyati vakillari hamkorligida “Yosh tadbirkorlarga berilayotgan imtiyozlar va biznesga ilk qadam” mavzusida seminar o‘tkazildi.
Seminar davomida ishtirokchilarga tadbirkorlik sohasidagi mavjud imtiyozlar, davlat qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari hamda biznes boshlashning amaliy jihatlari yuzasidan batafsil ma’lumotlar berildi. Shuningdek, IT va innovatsion yechimlar, elektron savdo platformalari imkoniyatlari haqida ham ma’lumot taqdim etildi.
Tadbirda tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yishga qiziqish bildirgan 60 nafardan ortiq yoshlar va xotin-qizlar ishtirok etdilar.

A seminar titled "Preferences Provided to Young Entrepreneurs and the First Step into Business" was organized
22-04-2026 | 567
#GSBE #GraduateSchool #Seminar #Business #Entrepreneurship
On April 22 of this year, the Fergana Regional Branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, together with the Fergana Regional Department of the Youth Affairs Agency, the Fergana Branch of IT Park, the Youth Technopark, the Fergana Regional Council of UzLiDeP, and representatives of the "Organization of Electronic Online Auctions" JSC, organized a seminar on the topic "Improvements Provided to Young Entrepreneurs and the First Step into Business".
During the event, participants were provided with information on existing incentives for entrepreneurs, state support mechanisms, and practical aspects of starting their own business. Additionally, opportunities in the IT sector, innovative solutions, and electronic trading platforms were considered.
More than 60 representatives of youth and women interested in starting entrepreneurial activities participated in the event.
The event was held in an interactive format, where participants received answers to their questions from specialists.