E-auksion va birja savdolari: raqamli savdo sari yangi bosqich
Termiz davlat universiteti Iqtisodiyot fakultetida “E-auksion” va tovar-xom ashyo birjasining birja savdolari” mavzusida o‘quv-seminar tashkil etildi. Tadbir Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Surxondaryo viloyati hududiy filiali hamda soha mutaxassislari hamkorligida o‘tkazildi.
Seminarda Surxondaryo viloyati hududiy filiali rahbari F. Turayev, Termiz davlat universiteti katta o‘qituvchisi T. Mamatqulov hamda soha mutaxassislari o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Tadbir davomida raqamli iqtisodiyot, elektron savdo platformalari hamda “E-auksion” tizimi orqali savdo jarayonlarini samarali tashkil etish masalalari bo‘yicha ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, “E-auksion” va “E-auksion shop” tizimlaridan foydalanish tartibi, ro‘yxatdan o‘tish, auksion savdolarida ishtirok etish hamda xususiy buyurtmalarni shakllantirish va boshqarish jarayonlari amaliy misollar asosida tushuntirildi. Ushbu jarayonlar orqali ishtirokchilar elektron savdoda mustaqil ishlash va raqamli platformalarda tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha amaliy tushunchalarga ega bo‘ldilar.
Tadbirda Iqtisodiyot fakulteti talabalari faol ishtirok etishdi. Yakunda elektron savdo platformalarini o‘rganish va zamonaviy birja tizimlarida ishlash bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi.

Electronic auctions and exchange trading: a new stage on the path to digital commerce
A training seminar on the topic "E-auksion and commodity exchange trading" was organized at the Faculty of Economics of Termez State University. The event was organized by the Surkhandarya regional branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship in cooperation with industry specialists.
During the seminar, reports were presented by the head of the Surkhandarya regional branch F. Turayev, a senior lecturer at Termez State University T. Mamatkulov and industry representatives. Within the framework of the event, information was presented on issues of the digital economy, electronic trading platforms, and the effective organization of trading processes through the "E-auksion" system.
Additionally, the procedure for using the "E-auksion" and "E-auksion shop" systems, registration, participation in auctions and the processes of forming and managing private orders were explained using practical examples. Through these processes, participants gained practical knowledge on independent work in e-commerce and establishing entrepreneurial activities on digital platforms.
Students from the Faculty of Economics took an active part in the event. In conclusion, practical recommendations were provided on studying electronic trading platforms and working in modern exchange systems.