E-auksion va birja savdolari: raqamli savdo sari yangi bosqich
Termiz davlat universiteti Iqtisodiyot fakultetida “E-auksion” va tovar-xom ashyo birjasining birja savdolari” mavzusida o‘quv-seminar tashkil etildi. Tadbir Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Surxondaryo viloyati hududiy filiali hamda soha mutaxassislari hamkorligida o‘tkazildi.
Seminarda Surxondaryo viloyati hududiy filiali rahbari F. Turayev, Termiz davlat universiteti katta o‘qituvchisi T. Mamatqulov hamda soha mutaxassislari o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Tadbir davomida raqamli iqtisodiyot, elektron savdo platformalari hamda “E-auksion” tizimi orqali savdo jarayonlarini samarali tashkil etish masalalari bo‘yicha ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, “E-auksion” va “E-auksion shop” tizimlaridan foydalanish tartibi, ro‘yxatdan o‘tish, auksion savdolarida ishtirok etish hamda xususiy buyurtmalarni shakllantirish va boshqarish jarayonlari amaliy misollar asosida tushuntirildi. Ushbu jarayonlar orqali ishtirokchilar elektron savdoda mustaqil ishlash va raqamli platformalarda tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha amaliy tushunchalarga ega bo‘ldilar.
Tadbirda Iqtisodiyot fakulteti talabalari faol ishtirok etishdi. Yakunda elektron savdo platformalarini o‘rganish va zamonaviy birja tizimlarida ishlash bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi.

Электронные аукционы и биржевые торги: новый этап на пути к цифровой торговле
На экономическом факультете Термезского государственного университета был организован учебный семинар на тему "E-auksion" и биржевые торги товарно-сырьевой биржи" Мероприятие было организовано Сурхандарьинским областным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства совместно со специалистами сферы.
В ходе семинара с докладами выступили руководитель Сурхандарьинского областного филиала Ф. Тураев, старший преподаватель Термезского государственного университета Т. Маматкулов и представители отрасли. В рамках мероприятия была представлена информация по вопросам цифровой экономики, электронных торговых платформ и эффективной организации торговых процессов через систему «E-auksion».
Также на практических примерах были разъяснены порядок использования систем "E-auksion" и "E-auksion shop," регистрация, участие в аукционных торгах, а также процессы формирования и управления частными заказами. Благодаря этим процессам участники получили практические знания о самостоятельной работе в электронной торговле и налаживании предпринимательской деятельности на цифровых платформах.
В мероприятии приняли активное участие студенты экономического факультета. В завершение были даны практические рекомендации по изучению электронных торговых платформ и работе в современных биржевых системах.