Qimmatli qog‘ozlar Markaziy depozitariysi faoliyati bo‘yicha mahorat darsi
Professor-o‘qituvchilar, tinglovchilar va mehmonlar Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida o‘tkazilgan «Qimmatli qog‘ozlar Markaziy depozitariysining bugungi faoliyati, uning kapital bozordagi o‘rni va rivojlanishining asosiy yo‘nalishlari» mavzusidagi mahorat darsida ishtirok etdilar.
Mahorat darsini Qimmatli qog‘ozlar Markaziy depozitariysi Bosh direktor maslahatchisi va xalqaro bank-moliya sohasida ko‘p yillik tajribaga ega mutaxassis Qahramon Sobirov olib bordi.
Mahorat darsining asosiy masalasi - depozitariy faoliyatidagi o‘zgarishlar, uning kapital bozorini rivojlantirishdagi ahamiyati va kelajakdagi rivojlanish yo‘nalishlarini muhokama qilish.
Tadbir davomida quyidagi mavzular ko‘rib chiqildi:
- Markaziy depozitariy faoliyatida so‘nggi yillarda amalga oshirilgan o‘zgarishlar va yaqin kelajakdagi rejalar;
- O‘zbekiston kapital bozorida yuz berayotgan jarayonlar va uning rivojlanishining asosiy yo‘nalishlari.

Мастер-класс по деятельности Центрального депозитария ценных бумаг
Учителя-преподаватели, слушатели и гости Высшей школы бизнеса и предпринимательства приняли участие в мастер-классе «Современная деятельность Центрального депозитария ценных бумаг, его роль на рынке капитала и основные направления развития», который провёл советник генерального директора Центрального депозитария ценных бумаг, специалист с многолетним опытом работы в международной банковской и финансовой сфере Кахрамон Собиров.
Ключевой вопрос мастер-класса - обзор изменений в деятельности депозитария, его значимость для развития капиталового рынка и перспективные направления работы.
В ходе мероприятия обсуждались:
- последние изменения в деятельности Центрального депозитария и планы на ближайшее будущее; - процессы на рынке капитала Узбекистана и основные направления его развития в ближайшей перспективе.
Мероприятие позволило участникам получить практические знания о современных процессах на рынке ценных бумаг и обменяться опытом с ведущим экспертом отрасли.