PhD (Doctor of Philosophy) ilmiy darajasi oliy ta’lim va fan sohasida mustaqil ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish, ilmiy yangilik yaratish hamda ilmiy-pedagogik faoliyat yuritish salohiyatiga ega shaxslarga beriladi. Ushbu ilmiy darajani berish tartibi O‘zbekiston Respublikasining amaldagi qonunchiligi bilan tartibga solinadi.
PhD tayyorlash va himoya qilish jarayoni quyidagi asosiy me’yoriy-huquqiy hujjatlarga asoslanadi:
- O‘zbekiston Respublikasining «Ta’lim to‘g‘risida»gi Qonuni;
- O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi 304-son qarori «Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»;
- «Ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengash to‘g‘risida»gi Nizom;
- O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasining «Dissertatsiya va dissertatsiya avtoreferatini rasmiylashtirish qoidalarini tasdiqlash toʻgʻrisida»gi qarori.
Falsafa doktori (PhD) uchun tayanch doktorantura va mustaqil izlanuvchilik ta'lim shakllari mavjud.
PhD ilmiy darajasiga da’vogar shaxs magistr darajasiga yoki unga tenglashtirilgan ta’lim darajasiga ega bo‘lishi shart. Talabgor doktorantura (PhD)ga tanlov asosida qabul qilinadi. Qabul qilish jarayoni Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorlariga muvofiq amalga oshiriladi. Taynch doktoranturaga talabgor mutaxassislik fanidan va chet tilidan imtihon topshiradi yoki belgilangan darajadagi milliy yoki xalqaro sertifikat taqdim etadi.
Tayanch doktoranturaga kirish imtixoni va Mustaqil izlanuvchilikka esa kirish suhbati orqali qabul qilinadi.
Tadqiqotchiga ilmiy rahbar va dissertatsiya mavzusi ilmiy kengash tomonidan tasdiqlanadi. Tadqiqotchi va ilmiy rahbar tomonidan yakka tartibdagi ish rejasi uch yil uchun va Nazariy metadologik dastur bir yil uchun ishlab chiqiladi va ilmiy kengash tomonidan tasdiqlanadi. Ilmiy tadqiqot ishlari ushbu yakka tartibdagi ish reja asosida amalga oshiriladi.
PhD ilmiy darajasiga da’vogar dissertatsiya himoyasiga qo‘yilishi uchun dissertatsiya mavzusi bo‘yicha kamida 3 ta mahalliy va 1 ta xorijiy ilmiy maqolalar hamda 3 ta tezis chop etgan bo‘lishi shart. Maqola va tezis chop etilayotgan ilmiy jurnallar Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan tasdiqlangan ilmiy nashrlar ro‘yxatiga kiritilgan bo‘lishi lozim.
Dissertatsiya belgilangan talablarga muvofiq rasmiylashtiriladi va majburiy ravishda antiplagiat tekshiruvidan o‘tkaziladi. Shundan so‘ng dissertatsiya kafedra va ilmiy tashkilot huzuridagi ilmiy seminarda muhokama qilinib, himoyaga tavsiya etish haqida xulosa beriladi.
Ilmiy seminar ijobiy xulosa berganidan so‘ng dissertatsiya materiallari ixtisoslashgan ilmiy kengashga taqdim etiladi.Kengash tomonidan rasmiy opponentlar tayinlanadi, avtoreferat tarqatiladi va ochiq himoya sanasi belgilanadi.
PhD dissertatsiyasi himoyasi ochiq shaklda o‘tkaziladi. Himoya natijalariga ko‘ra ixtisoslashgan ilmiy kengash yashirin ovoz berish orqali qaror qabul qiladi.
Ijobiy qaror qabul qilingan taqdirda, hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasiga elektron tarzda taqdim etiladi.
PhD dissertatsiyalari bo‘yicha hujjatlarni topshirishning rasmiy elektron portallari:
Оliy ta’limdan keyingi ta’lim bo‘yicha elektron tizim
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi
Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan hujjatlar ko‘rib chiqilib, ijobiy qaror qabul qilingan taqdirda talabgorga PhD (Doctor of Philosophy) ilmiy darajasi beriladi va davlat namunasidagi diplom rasmiylashtiriladi.

Порядок получения учёной степени PhD (Doctor of Philosophy), требования и официальные документы
Учёная степень PhD (Doctor of Philosophy) присваивается лицам, обладающим потенциалом для самостоятельного осуществления научно-исследовательской деятельности, создания научных новшеств, а также ведения научно-педагогической деятельности в сфере высшего образования и науки. Порядок присуждения данной учёной степени регулируется действующим законодательством Республики Узбекистан.
Процесс подготовки и защиты диссертации PhD основывается на следующих основных нормативно-правовых актах:
- Закон Республики Узбекистан «Об образовании»;
- Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 мая 2017 года № 304 «О мерах по совершенствованию системы послевузовского образования»;
- Положение «О послевузовском образовании»;
- Нормативные документы Высшей аттестационной комиссии при Правительстве Республики Узбекистан.
Существуют базовые докторантуры и самостоятельные исследовательские формы обучения для получения степени доктора философии (PhD).
Лицо, претендующее на ученую степень PhD, должно иметь степень магистра или приравненную к ней степень образования. Кандидаты принимаются в докторантуру (PhD) на конкурсной основе. Процесс приемки осуществляется в соответствии с соответствующими решениями Кабинета Министров. Кандидат в докторантуру по специальности сдает экзамен по профильному предмету и иностранному языку или представляет национальный или международный сертификат установленного уровня.
Прием в базовую докторантуру осуществляется через вступительный экзамен, а в самостоятельное соискательство - через вступительное собеседование.
За докторантом закрепляется научный руководитель, тема диссертации утверждается учёным советом, а также разрабатывается индивидуальный трёхлетний план научно-исследовательской работы. Научные исследования выполняются в соответствии с данным планом.
Для допуска к защите диссертации соискатель степени PhD обязан опубликовать не менее двух научных статей по теме диссертации. При этом как минимум одна статья должна быть опубликована в международном научном журнале, а журналы должны входить в перечень научных изданий, утверждённый Высшей аттестационной комиссией.
Диссертация оформляется в соответствии с установленными требованиями и в обязательном порядке проходит проверку на антиплагиат. После этого диссертация обсуждается на научном семинаре кафедры или научной организации, по итогам которого выносится заключение о рекомендации к защите.
После получения положительного заключения научного семинара материалы диссертации представляются в специализированный учёный совет. Совет назначает официальных оппонентов, распространяется автореферат и назначается дата открытой защиты.
Защита диссертации PhD проводится в открытой форме. По результатам защиты специализированный учёный совет принимает решение путём тайного голосования.
В случае принятия положительного решения документы в электронном виде направляются в Высшую аттестационную комиссию при Правительстве Республики Узбекистан.
Официальные электронные порталы для подачи документов по диссертациям PhD:
- Электронная система послевузовского образования
- Сайт Высшей аттестационной комиссии при Министерстве высшего образования, науки и инноваций
После рассмотрения документов Высшей аттестационной комиссией и принятия положительного решения соискателю присваивается учёная степень PhD (Doctor of Philosophy) и оформляется диплом государственного образца.