2025/2026 o‘quv yili magistratura (MBA, MS) mutaxassisliklari bo‘yicha qishki qabul test sinovlarida muvaffaqiyatli ishtirok etgan nomzodlar diqqatiga!
02-02-2026 | 581
#GraduateSchool #Admission #Test #Results #MS #MBA
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Qabul komissiyasi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan o‘tkazilgan test sinovlari natijalari hamda belgilangan qabul kvotalariga asosan magistratura bosqichining kechki ta’lim shakliga kirish imtihonlari natijalarini e’lon qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-76-sonli Farmoni 7-(b) bandiga muvofiq 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab oliy ta’lim tashkilotlarining muqobil ta’lim shakllari bo‘yicha umumiy qabul kvotasini kunduzgi ta’lim shakli qabul natijasining 50 foizidan oshirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Test sinovlaridan muvaffaqiyatli o'tgan ishtirokchilar ro'yxati (https://gsbe.uz/uz/admission-results)
To‘plangan ballar bo‘yicha batafsil ma'lumotlar e-tinglovchi.gsbe.uz platformasidagi shaxsiy kabinetingizda joylashtirildi.

Attention to applicants who successfully participated in the winter admission tests for Master’s (MBA, MS) programs for the 2025/2026 academic year!
02-02-2026 | 560
#GraduateSchool #Admission #Test #Results #MS #MBA
Based on the results of the tests conducted by the Admission Committee of the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, together with the Agency for the Assessment of Knowledge and Skills under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, as well as the established admission quotas, the results of entrance examinations for the evening (part-time) mode of study at the master’s level are hereby announced.
In accordance with subparagraph 7(b) of Presidential Decree No. PF-76 of the Republic of Uzbekistan, starting from the 2025/2026 academic year, the total admission quota for alternative forms of education at higher education institutions may not exceed 50% of the admission results for full-time (daytime) education.
List of applicants who successfully passed the test examinations:https://gsbe.uz/en/admission-results/winter-daytime
Detailed information on the scores obtained is available in your personal account on the platform: e-tinglovchi.gsbe.uz