Elektron tijorat sohasida qisqa muddatli o‘quv kursi bo‘lib o‘tdi
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining Surxondaryo viloyati hududiy filiali hamda Wildberries kompaniyasi hamkorligida Qiziriq tumanida joylashgan 1-son kasb-hunar maktabi binosida “Elektron tijorat sohasida biznesni boshlash va yuritish. Wildberries platformasida savdoni yo‘lga qo‘yish” mavzusida qisqa muddatli o‘quv kursi tashkil etildi.
Shuningdek, Termiz davlat universiteti talabalari uchun “Marketpleys menejeri” kasbiga yo‘naltirilgan amaliy seminar-trening o‘tkazildi. Mazkur tadbirlarning asosiy maqsadi yoshlar, tadbirkorlar va keng jamoatchilik orasida elektron tijorat sohasidagi bilim va ko‘nikmalarni rivojlantirish, marketpleys platformalarida savdo qilish imkoniyatlarini kengaytirishdan iborat bo‘ldi.
O‘quv mashg‘ulotlari davomida ishtirokchilarga elektron tijoratni yo‘lga qo‘yish, onlayn savdo jarayonlarini boshqarish, Wildberries platformasida mahsulot joylashtirish, buyurtmalarni qabul qilish hamda savdoni samarali tashkil etish bo‘yicha amaliy bilimlar berildi.

Проведён краткосрочный учебный курс в сфере электронной коммерции
Сурхандарьинским областным региональным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства в сотрудничестве с компанией Wildberries в здании профессиональной школы №1, расположенной в Кизирикском районе, был организован краткосрочный учебный курс на тему: «Запуск и ведение бизнеса в сфере электронной коммерции. Организация продаж на платформе Wildberries».
Кроме того, для студентов Термезского государственного университета был проведен практический семинар-тренинг по профессии «Менеджер маркетплейса». Основной целью данных мероприятий стало развитие знаний и навыков в сфере электронной коммерции среди молодежи, предпринимателей и широкой общественности, а также расширение возможностей торговли на маркетплейс-платформах.
В ходе учебных занятий участникам были предоставлены практические знания по запуску электронной коммерции, управлению онлайн-продажами, размещению товаров на платформе Wildberries, обработке заказов и эффективной организации торговых процессов.
Всего в данном учебном курсе и семинарах-тренингах приняли участие 63 слушателя. Мероприятие предоставило участникам важную возможность начать самостоятельную деятельность в сфере электронной коммерции и приобрести современную профессию.