Elektron tijorat bo‘yicha navbatdagi qisqa muddatli o‘quv kursi tashkil etildi
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining Qashqadaryo viloyati hududiy filiali tomonidan Qarshi shahar korxonalarni sog‘lomlashtirish va xususiylashtirish klinikasi binosida “Elektron tijorat sohasida biznesni boshlash va yuritish. Wildberries platformasida savdoni yo‘lga qo‘yish” mavzusida qisqa muddatli o‘quv kursi hamda Qarshi davlat universitetining Iqtisodiyot fakulteti talabalari uchun “Marketpleys menejeri” kasbiga o‘qitish bo‘yicha amaliy seminar-trening bo‘lib o‘tdi. O‘quv kursda 75 nafar ishtirokchi qatnashdi.
Mazkur tadbirlarning asosiy maqsadi - hududiy tadbirkorlarning elektron tijorat sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish, ularning mahsulotlarini ichki va tashqi bozorlarga chiqarishga ko‘maklashish hamda zamonaviy raqamli savdo imkoniyatlaridan samarali foydalanishiga sharoit yaratishdan iborat.
Mazkur o‘quv kurslari hududlarda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar, o‘z biznesini boshlash istagida bo‘lgan fuqarolar, talabalar hamda elektron tijorat sohasiga qiziqayotgan tinglovchilar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, unda zamonaviy elektron savdo yo‘nalishlari, marketpleyslarda ishlash mexanizmlari, mahsulotlarni joylashtirish, buyurtmalarni boshqarish, logistika va to‘lov jarayonlari bo‘yicha amaliy bilimlar berildi.
O‘quv mashg‘ulotlari davomida Wildberries xalqaro elektron savdo platformasida savdoni yo‘lga qo‘yish, sotuvchi sifatida ro‘yxatdan o‘tish, shaxsiy kabinet bilan ishlash, mahsulot kartochkalarini yaratish va savdo hajmini oshirish masalalari batafsil tushuntirildi.
Kelgusida ham Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi tomonidan hududlarda elektron tijorat va marketpleyslar yo‘nalishida shunday amaliy o‘quv kurslarini tashkil etish rejalashtirilgan.

Организован очередной краткосрочный учебный курс по электронной коммерции
Кашкадарьинским областным филиалом Высшей школы бизнеса и предпринимательства в здании Каршинской городской клиники оздоровления и приватизации предприятий был организован очередной краткосрочный учебный курс на тему "Ведение собственного бизнеса в сфере электронной коммерции. Налаживание торговли на платформе Wildberries", а также семинар-тренинг по обучению профессии "Маркетплейс-менеджер" для студентов экономического факультета Каршинского государственного университета. В учебном курсе приняли участие 75 слушателей.
Основной целю мероприятия является повышение уровня знаний и практических навыков региональных предпринимателей в сфере электронной коммерции, содействие выводу их продукции на внутренние и внешние рынки, а также создание условий для эффективного использования современных цифровых торговых возможностей.
Данный семинар предназначен для начинающих предпринимателей, желающих открыть собственный бизнес, а также слушателей, интересующихся сферой электронной коммерции. В рамках семинара участникам были предоставлены практические знания по современным направлениям электронной торговли, механизмам работы на маркетплейсах, размещению товаров, управлению заказами, логистике и платежным процессам.
В ходе учебных занятий были подробно разъяснены ключевые аспекты организации продаж на международной электронной торговой платформе Wildberries, включая регистрацию в качестве онлайн продавца, работу с личным кабинетом, создание карточек товаров и основные способы увеличения объёмов продаж на маркетплейсе.
Высшая школа бизнеса и предпринимательства намеревается и в дальнейшем организовывать подобные практические учебные курсы по направлениям электронной коммерции и маркетплейсов в регионах.