Elektron tijoratni rivojlantirish bo‘yicha o‘quv kursi o‘tkazildi
Kichik biznes subyektlarining elektron tijoratdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hududiy filiallari xodimlari uchun «O‘zbekistonda zamonaviy elektron tijoratning rivojlanayotgan yo‘nalishlari, marketpleyslarda ishlash, birja savdolari va davlat xaridlarida ishtirok etish» mavzusida to‘rt kunlik intensiv o‘quv kursi tashkil etildi.
O‘quv kursi xalqaro elektron platformalardan foydalanish, elektron savdo ishtirokchilari (sotuvchilar, xaridorlar, marketpleyslar) faoliyatini o‘rganish, tadbirkorlik subyektlarining davlat, korporativ va birja elektron xaridlarida ishtirok etish xususiyatlariga bag‘ishlandi.
Mashg‘ulotlarda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligining yetakchi eksperti S. Axmedov, «O‘zbekiston respublika tovar-xomashyo birjasi» AJ mutaxassislari X. Kurganbekova, Q. Alimov hamda «Wildberries» kompaniyasining savdo operatsiyalari bo‘yicha menejeri K. Pazliyev ma’ruzalar bilan qatnashishdi.
O‘quv kursi davomida ishtirokchilar Wildberries xalqaro platformasi bilan tanishib, unda elektron savdo faoliyatini yuritish imkoniyatlarini o‘rganishdi, shuningdek, turli toifadagi tadbirkorlik subyektlari uchun elektron platformalarda biznes operatsiyalarni amalga oshirish xususiyatlarini o‘zlashtirishdi. Bundan tashqari, ishtirokchilar Wildberries marketpleysida xalqaro bozorlarda tovarlarni elektron savdo orqali realizatsiya qilish tartiblari bilan tanishishdi.
Mashgulotlarda elektron davlat xaridlari bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazilib, «O‘zbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi» AJ faoliyati, elektron savdo maydonchalarining turlari, tadbirkorlik subyektlarining birja savdolarida ishtirok etish shartlari, shuningdek, ko‘rgazma-yarmarka savdolari, auksion savdolar, onlayn-do‘konlar, tovar takliflarini joylashtirish tartibi va birja savdolarini o‘tkazish bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi.
Shu bilan birga, seminarda davlat ulushi mavjud korxonalar va tashkilotlar tomonidan davlat xaridlarini o‘tkazish tartibi, xarid takliflarini joylashtirish shartlari va davlat xaridlari bo‘yicha savdo bitimlarining o‘ziga xos jihatlari haqida batafsil ma’lumot taqdim etildi.
O‘quv kursi yakunida ishtirokchilar elektron tijorat sohasida yangi ko‘nikmalar va bilimlarga ega bo‘ldilar, Wildberries xalqaro marketpleysida savdo vositalaridan foydalanish imkoniyatlarini o‘zlashtirishdi, shuningdek, tadbirkorlarning davlat elektron xaridlarida ishtirok etishini ham qamrab olgan holda, turli elektron maydonchalarda elektron savdolarni o‘tkazish mexanizmlari va tartibini o‘rgandilar.

Training сourse on the development of E-commerce held
In order to expand e-commerce opportunities for small business entities in the regions of the republic, a four-day intensive training course titled “Promising directions of modern e-commerce in Uzbekistan, working on marketplaces, participation in exchange trading and Public procurement” was organized at the Graduate school of business and entrepreneurship for employees of its regional branches.
The training course focused on the use of international electronic platforms, studying the activities of e-commerce participants (sellers, buyers, marketplaces) and the specifics of participation of business entities in public, corporate and exchange-based electronic procurement.
The sessions featured presentations by the leading expert of the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan, S. Akhmedov; specialists of the JSC “Uzbek Commodity Exchange” Kh. Kurganbekova and K. Alimov; as well as the trade operations manager of Wildberries, K. Pazliyev.
During the course, participants became familiar with the Wildberries international platform, learned about the opportunities for conducting e-commerce on this platform, and studied the specifics of conducting business operations on electronic platforms for various categories of entrepreneurs. Participants were also introduced to the mechanisms of selling goods in international markets through the Wildberries marketplace.
The sessions included presentations on electronic public procurement, information about the activities of the Uzbek Republican Commodity and Raw Materials Exchange, types of electronic trading platforms, conditions for participation of business entities in exchange trading, as well as participation in exhibition-fair trading, auction trading, online stores, the process of placing product offers and the procedures for conducting exchange trading.
In addition, detailed information was provided on the procedures for conducting public procurement by enterprises and organizations with state ownership, the conditions for placing procurement proposals and the specifics of conducting trade transactions within the framework of public procurement.
As a result of the training course, participants acquired new skills and knowledge in the field of e-commerce, learned how to use sales tools on the international Wildberries marketplace and studied the mechanisms and procedures for conducting electronic trading on various electronic platforms, including the participation of entrepreneurs in electronic public procurement.