Elektron tijoratni rivojlantirish bo‘yicha o‘quv kursi o‘tkazildi
Kichik biznes subyektlarining elektron tijoratdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hududiy filiallari xodimlari uchun «O‘zbekistonda zamonaviy elektron tijoratning rivojlanayotgan yo‘nalishlari, marketpleyslarda ishlash, birja savdolari va davlat xaridlarida ishtirok etish» mavzusida to‘rt kunlik intensiv o‘quv kursi tashkil etildi.
O‘quv kursi xalqaro elektron platformalardan foydalanish, elektron savdo ishtirokchilari (sotuvchilar, xaridorlar, marketpleyslar) faoliyatini o‘rganish, tadbirkorlik subyektlarining davlat, korporativ va birja elektron xaridlarida ishtirok etish xususiyatlariga bag‘ishlandi.
Mashg‘ulotlarda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligining yetakchi eksperti S. Axmedov, «O‘zbekiston respublika tovar-xomashyo birjasi» AJ mutaxassislari X. Kurganbekova, Q. Alimov hamda «Wildberries» kompaniyasining savdo operatsiyalari bo‘yicha menejeri K. Pazliyev ma’ruzalar bilan qatnashishdi.
O‘quv kursi davomida ishtirokchilar Wildberries xalqaro platformasi bilan tanishib, unda elektron savdo faoliyatini yuritish imkoniyatlarini o‘rganishdi, shuningdek, turli toifadagi tadbirkorlik subyektlari uchun elektron platformalarda biznes operatsiyalarni amalga oshirish xususiyatlarini o‘zlashtirishdi. Bundan tashqari, ishtirokchilar Wildberries marketpleysida xalqaro bozorlarda tovarlarni elektron savdo orqali realizatsiya qilish tartiblari bilan tanishishdi.
Mashgulotlarda elektron davlat xaridlari bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazilib, «O‘zbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi» AJ faoliyati, elektron savdo maydonchalarining turlari, tadbirkorlik subyektlarining birja savdolarida ishtirok etish shartlari, shuningdek, ko‘rgazma-yarmarka savdolari, auksion savdolar, onlayn-do‘konlar, tovar takliflarini joylashtirish tartibi va birja savdolarini o‘tkazish bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi.
Shu bilan birga, seminarda davlat ulushi mavjud korxonalar va tashkilotlar tomonidan davlat xaridlarini o‘tkazish tartibi, xarid takliflarini joylashtirish shartlari va davlat xaridlari bo‘yicha savdo bitimlarining o‘ziga xos jihatlari haqida batafsil ma’lumot taqdim etildi.
O‘quv kursi yakunida ishtirokchilar elektron tijorat sohasida yangi ko‘nikmalar va bilimlarga ega bo‘ldilar, Wildberries xalqaro marketpleysida savdo vositalaridan foydalanish imkoniyatlarini o‘zlashtirishdi, shuningdek, tadbirkorlarning davlat elektron xaridlarida ishtirok etishini ham qamrab olgan holda, turli elektron maydonchalarda elektron savdolarni o‘tkazish mexanizmlari va tartibini o‘rgandilar.

Проведен учебный курс по развитию электронной коммерции
В целях расширения возможностей электронной коммерции для субъектов малого бизнеса в регионах Республики в Высшей школе бизнеса и предпринимательства организован четырёх дневный интенсивный учебный курс на тему «Перспективные направления современной электронной коммерции в Узбекистане, работа на маркетплейсах, участие в биржевых торгах и государственных закупках» для сотрудников региональных филиалов Высшей школы бизнеса.
Учебный курс был посвящен вопросам использования международных электронных платформ, изучения деятельности участников электронной торговли (продавцы, покупатели, маркетплейсы), особенностей участия субъектов предпринимательства в государственных, корпоративных и биржевых электронных закупках.
На занятиях выступили ведущий эксперт Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан С.Ахмедов, специалисты АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» Х.Курганбекова, К.Алимов и менеджер по торговым операциям компании «Wildberries» К.Пазлиев.
В ходе учебного курса участники ознакомились с международной платформой Wildberries, возможностями ведения электронной торговли в указанной платформе, а также изучили особенности проведения бизнес-операций в электронных платформах для различных категорий субъектов предпринимательства. Кроме того, участники также ознакомились ведением электронной торговли товарами в международных рынках на маркетплейсе Wildberries.
На занятиях были проведены презентации об электронных государственных закупках, представлена информация о работе АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа», видах электронных торговых площадок, условиях участия субъектов предпринимательства на биржевых торгах, а также участие в выставочно-ярмарочных торгах, аукционных торгах, онлайн магазинах, порядке выставления товарных предложений и проведения биржевых торгов.
Вместе с тем, на семинаре была представлена подробная информация о проведении государственных закупок предприятиями и организациями с государственной долей собственности, условиях выставления закупочных предложений и особенностей проведения торговых сделок по государственным закупкам.
По итогам учебного курса участники освоили новые навыки и знания в сфере электронной коммерции, возможностей использования инструментов продаж в международном маркетплейсе Wildberries, а также изучили механизмы и порядок проведения электронных торгов на различных электронных площадках, в том числе участии предпринимателей в государственных электронных закупках.