CITES CoP20 Samarqandda: Xalqaro savdo nazorati, barqarorlik va “yashil” ustuvorlik
Tarixiy Samarqand shahrida Yovvoyi fauna va floraning yoʻqolib ketish xavfi ostidagi turlari bilan xalqaro savdo toʻgʻrisidagi CITES Tomonlar Konferensiyasining 20-yigʻilishi (CoP20) boʻlib oʻtmoqda (2025-yil 24-noyabr – 5-dekabr).
Bu forum 40 900 dan ortiq yovvoyi fauna va flora turlari savdosini barqaror nazorat qilishni ta’minlashga qaratilgan asosiy xalqaro forumdir.
Ushbu forumning Oʻzbekiston uchun ahamiyati koʻp qirrali boʻlib, u ham xalqaro, ham milliy rivojlanish maqsadlarini qamrab oladi:
1. Milliy siyosat bilan integratsiya. Markaziy Osiyoda ilk bor CoP20 ning Oʻzbekistonda oʻtkazilishi strategik ahamiyatga ega. Bu tadbir toʻgʻridan-toʻgʻri “Oʻzbekiston – 2030” Strategiyasi maqsadlariga mos kelib, mamlakatning xalqaro kun tartibidagi faolligini oshiradi.
2. “Yashil” rivojlanish ustuvorligi. Konferensiya Oʻzbekistonda “Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili”da oʻtkazilayotgani bejiz emas. Bu holat mamlakatning barqaror rivojlanishga oʻtish va atrof-muhitni himoya qilish boʻyicha milliy ustuvorligini yana bir bor taʼkidlaydi. Bu esa Strategiyaning “Suv resurslarini tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish” nomli 3-ustuvor yoʻnalishida mustahkamlangan.
3. Mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish. CoP20 doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasidagi mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan Samarqand deklaratsiyasi tashabbusining tasdiqlanishi kutilmoqda. Deklaratsiya noqonuniy savdoga qarshi kurash choralarining samaradorligini oshirishga, shuningdek, qor qoploni va saygʻoq kabi mintaqaviy ahamiyatga ega asosiy turlarni saqlab qolishga qaratilgan.
4. CITES vakolatlarini kuchaytirish. Konferensiya kun tartibiga 100 dan ortiq masala kiritilgan boʻlib, ularni 185 Tomon delegatsiyalari muhokama qiladi. Asosiy e’tibor muhofaza qilinadigan turlar roʻyxatini yangilash (CITES Ilovalari) va xalqaro savdoning qonuniyligi hamda barqarorligini taʼminlash mexanizmlarini mustahkamlashga qaratiladi.
CITES CoP20 Oʻzbekiston uchun shunchaki xalqaro tadbir boʻlmay, global ekologik standartlarni milliy amaliyotga joriy etish, mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish va mamlakatning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun muhim strategik bosqichdir.
Maʼlumot uchun: CITES Konvensiyasi (Yovvoyi fauna va floraning yoʻqolib ketish xavfi ostidagi turlari savdosi toʻgʻrisida) 1973-yilda imzolangan va 1975-yilda kuchga kirgan. Uning asosiy maqsadi – 40 000 dan ortiq yovvoyi turlar bilan xalqaro savdoning ularning yashab qolishiga tahdid solmasligini kafolatlashdir. Konvensiya 184 ta davlatni birlashtiradi. Oliy boshqaruv organi Tomonlar Konferensiyasi (CoP) boʻlib, u qaror qabul qilish uchun har uch yilda bir marta yigʻiladi.
Samarqanddagi CoP20 ushbu konferensiyaning yigirmanchisi boʻlib, Markaziy Osiyo mintaqasida ilk bor oʻtkazilmoqda.

CITES CoP20 в Самарканде: Глобальный контроль торговли и национальный "Зеленый" приоритет
В историческом Самарканде (Узбекистан) проходит 20-е заседание Конференции Сторон Конвенции CITES (CoP20) (24 ноября – 5 декабря 2025 г.). Это ключевой международный форум, посвященный регулированию торговли более чем 40 900 видами дикой фауны и флоры для обеспечения их устойчивого сохранения.Значимость этого форума для Узбекистана многогранна, охватывая как международные, так и национальные цели развития:
1. Интеграция с национальной политикой. Проведение CoP20 в Узбекистане, впервые в Центральной Азии, имеет стратегическое значение и напрямую соотносится с целями Стратегии «Узбекистан – 2030».
2. Приоритет «Зеленого» Развития. Конференция проходит в «Год охраны окружающей среды и зеленой экономики», что подчеркивает национальный приоритет по переходу к устойчивому развитию и защите окружающей среды, как это закреплено в Приоритетном направлении 3 «Сбережение водных ресурсов и охрана окружающей среды» Стратегии «Узбекистан – 2030».
3. Региональное Сотрудничество. Ожидается утверждение Самаркандской декларации – инициативы, нацеленной на усиление регионального сотрудничества стран Центральной Азии. Декларация сфокусирована на повышении эффективности мер по борьбе с незаконной торговлей и сохранении ключевых региональных видов, таких как снежный барс и сайгак.
4. Вклад в мандат CITES. Делегации из 185 Сторон обсуждают более 100 пунктов повестки дня, включая предложения по изменению списка охраняемых видов (Приложений CITES) и укреплению механизмов отслеживания законности и устойчивости международной торговли дикой природой.
Таким образом, Узбекистан использует эту площадку для обмена опытом и интеграции глобальных природоохранных стандартов в национальную практику и региональные механизмы.
Для справки: Конвенция CITES (о торговле видами, находящимися под угрозой) была подписана в 1973 году и вступила в силу в 1975 году. Ее цель — гарантировать, что международная торговля более чем 40 000 видов дикой фауны и флоры является устойчивой и не угрожает их выживанию.
Высший руководящий орган — Конференция Сторон (CoP), которая собирается примерно раз в три года для принятия решений.
Организационную поддержку обеспечивает Секретариат CITES (под эгидой ЮНЕП). Конвенция объединяет 184 государства.Заседание в Самарканде — это CoP20, двадцатая по счету конференция, впервые проходящая в Центральной Азии.