“Biznesga kirish va yosh tadbirkorlarga berilayotgan imtiyozlar”
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Qoraqalpog‘iston boshqarmasi, Savdo-sanoat palatasi Qoraqalpog‘iston boshqarmasi, Elektron-onlayn auksionlarni tashkil etish AJ hududiy filiali vakillari hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti hamkorligida o‘z tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagida bo‘lgan iqtisodiy fakultet talabalari uchun o‘quv seminari tashkil etildi.
Mazkur tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali rahbari G. Rzayeva, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Qoraqalpog‘iston boshqarmasi xususiylashtirish bo‘limining bosh mutaxassisi Z. Niyetova, Savdo-sanoat palatasi Qoraqalpog‘iston boshqarmasidan D. Jumamuratova, Elektron-onlayn auksionlarni tashkil etish AJ hududiy filiali vakili R. Yesimbetovlar tomonidan yosh tadbirkorlarga biznesni boshlash, davlat tomonidan yaratilayotgan moliyaviy imkoniyatlar, investitsion loyihalarni amalga oshirish, belgilangan platformalardan samarali foydalanilishi, yer uchastkalari va ijaraga berilishi mumkin bo‘lgan davlat mulklari haqida batafsil taqdimotlar qilindi.
Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan yoshlar uchun zarur tavsiya va tushuntirishlar berilib, hududda biznes muhitini yanada yaxshilash yuzasidan fikr almashildi.
Tadbirning asosiy maqsadi — yoshlarni tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish va ularning sonini ko‘paytirish, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish, ularning innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash hamda davlat tomonidan berilayotgan imkoniyatlar bilan yaqindan tanishtirishdan iborat bo‘ldi.

“Entering Business and Benefits Provided to Young Entrepreneurs”
A training seminar was organized for students of the Economics Faculty who wish to start their own entrepreneurial activities, through the cooperation of the regional branch of the Graduate School of Business and Entrepreneurship of the Republic of Karakalpakstan, the Karakalpakstan regional office of the State Assets Management Agency, the Karakalpakstan regional office of the Chamber of Commerce and Industry, the regional branch of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” and Berdakh Karakalpak State University.
During the event, Head of the regional branch of the Republic of Karakalpakstan G. Rzayeva, Chief Specialist of the Privatization Department of the Karakalpakstan regional office of the State Assets Management Agency Z. Niyetova, representative of the Karakalpakstan regional office of the Chamber of Commerce and Industry D. Jumamuratova, and representative of the regional branch of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” R. Yesimbetov presented detailed information on starting a business, financial opportunities created by the state, implementation of investment projects, effective use of designated digital platforms, as well as land plots and state property available for lease.
In addition, participants provided necessary recommendations and explanations for young people, and an exchange of views took place on further improving the business environment in the region.
The main purpose of the event was to widely engage young people in entrepreneurial activities, increase their involvement in production and service sectors, create new jobs, support innovative ideas of youth, and familiarize them with the opportunities provided by the state.