“Biznesga kirish va yosh tadbirkorlarga berilayotgan imtiyozlar”
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Qoraqalpog‘iston boshqarmasi, Savdo-sanoat palatasi Qoraqalpog‘iston boshqarmasi, Elektron-onlayn auksionlarni tashkil etish AJ hududiy filiali vakillari hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti hamkorligida o‘z tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagida bo‘lgan iqtisodiy fakultet talabalari uchun o‘quv seminari tashkil etildi.
Mazkur tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy filiali rahbari G. Rzayeva, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Qoraqalpog‘iston boshqarmasi xususiylashtirish bo‘limining bosh mutaxassisi Z. Niyetova, Savdo-sanoat palatasi Qoraqalpog‘iston boshqarmasidan D. Jumamuratova, Elektron-onlayn auksionlarni tashkil etish AJ hududiy filiali vakili R. Yesimbetovlar tomonidan yosh tadbirkorlarga biznesni boshlash, davlat tomonidan yaratilayotgan moliyaviy imkoniyatlar, investitsion loyihalarni amalga oshirish, belgilangan platformalardan samarali foydalanilishi, yer uchastkalari va ijaraga berilishi mumkin bo‘lgan davlat mulklari haqida batafsil taqdimotlar qilindi.
Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan yoshlar uchun zarur tavsiya va tushuntirishlar berilib, hududda biznes muhitini yanada yaxshilash yuzasidan fikr almashildi.
Tadbirning asosiy maqsadi — yoshlarni tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish va ularning sonini ko‘paytirish, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish, ularning innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash hamda davlat tomonidan berilayotgan imkoniyatlar bilan yaqindan tanishtirishdan iborat bo‘ldi.

«Вхождение в бизнес и льготы для молодых предпринимателей»
В рамках сотрудничества регионального филиала Высшей школы бизнеса и предпринимательства Республики Каракалпакстан, Управления Агентства по управлению государственными активами Республики Каракалпакстан, регионального управления Торгово-промышленной палаты Республики Каракалпакстан, а также регионального филиала АО «Организация электронных онлайн-аукционов» совместно с Каракалпакским государственным университетом имени Бердаха был организован учебный семинар для студентов экономического факультета, желающих начать собственную предпринимательскую деятельность.
В ходе мероприятия руководитель регионального филиала Республики Каракалпакстан Г. Рзаева, главный специалист отдела приватизации Управления Агентства по управлению государственными активами Республики Каракалпакстан З. Ниетова, представитель Торгово-промышленной палаты Республики Каракалпакстан Д. Джумамуратова, а также представитель регионального филиала АО «Организация электронных онлайн-аукционов» Р. Есимбетов представили подробную информацию о порядке начала бизнеса, финансовых возможностях, создаваемых государством, реализации инвестиционных проектов, эффективном использовании установленных электронных платформ, а также о земельных участках и государственной собственности, предоставляемой в аренду.
Также участникам были даны необходимые рекомендации и разъяснения для молодёжи, состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего улучшения бизнес-среды в регионе.
Основная цель мероприятия - широкое вовлечение молодёжи в предпринимательскую деятельность, развитие производства и сферы услуг, создание новых рабочих мест, поддержка инновационных идей молодёжи, а также ознакомление с возможностями, предоставляемыми государством.